Uczelnie i instytucje

Prof. dr hab. Ryszard Koziołek ponownie na stanowisko rektora Uniwersytetu Śląskiego

Katowice, 17.10.2022. Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek (aldg) PAP/Tomasz Wiktor
Katowice, 17.10.2022. Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek (aldg) PAP/Tomasz Wiktor

Prof. dr hab. Ryszard Koziołek ponownie został wybrany w pierwszej turze na stanowisko rektora Uniwersytetu Śląskiego (UŚ) na lata 2024-2028 - poinformowało we wtorek biuro prasowe uczelni. To będzie jego druga kadencja.

Prof. Ryszard Koziołek przed objęciem funkcji rektora w 2020 r. pełnił funkcję prorektora ds. kształcenia i studentów, a także dyrektora Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych. Jest literaturoznawcą, eseistą, profesorem w Instytucie Literaturoznawstwa UŚ. Ukończył studia na śląskiej Alma Mater i jest z nią związany od ponad 30 lat. Inicjował liczne przedsięwzięcia Uniwersytetu Śląskiego, zarówno popularnonaukowe – na przykład Śląski Festiwal Nauki Katowice, jak i z zakresu kształcenia – opracowanie i wdrożenie unikalnej w Polsce formy indywidualnych studiów międzyobszarowych, pozwalającej studentom realizować indywidualne i interdyscyplinarne ścieżki edukacji w oparciu o wszystkie programy studiów w Uniwersytecie Śląskim.

Prof. Ryszard Koziołek jest także laureatem licznych nagród – w 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyka za książkę "Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy". W 2016 r. jego książka "Dobrze się myśli literaturą" została uhonorowana Śląskim Wawrzynem Literackim, a rok później odebrał Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa im. Kazimierza Wyki, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. Zasiadał również w jury czterech kolejnych edycji Nagrody Literackiej Nike, a w 2015 r. pełnił obowiązki przewodniczącego tego jury.

W 2019 r. otrzymał nagrodę dla najlepszej inicjatywy popularnonaukowej w Europie (EUPRIO) oraz triumfował w kategorii "zespół" - wraz z zespołem tworzącym Śląski Festiwalu Nauki Katowice - w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki 2020, organizowanym przez serwis "Nauka w Polsce" PAP oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

W 2020 r. został wybrany na stanowisko rektora Uniwersytetu Śląskiego. Jest wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. W 2024 r. pełni funkcję prezydenta uniwersytetu europejskiego w ramach sojuszu Transform4Europe. Był inicjatorem skutecznych starań o tytuł Europejskiego Miasta Nauki dla Katowic na rok 2024 – po raz pierwszy uzyskany przez miasto akademickie leżące Europie Środkowo-Wschodniej. Jest przewodniczącym Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, w którego skład wchodzi siedem katowickich uczelni publicznych. Dzięki jego skutecznemu przekonywaniu przedstawicieli samorządów lokalnych o wadze nauki dla rozwoju regionu, zarząd województwa śląskiego uznał budowę nowej infrastruktury naukowej i dydaktycznej dla nauk chemicznych i biologicznych za swoje priorytety i złożył skutecznie wniosek o ich finansowanie ze środków europejskich.

"Rolę rektora pojmuje jako nieustanną troskę, aby każda i każdy, którzy stali się częścią Uniwersytetu znaleźli w nim najlepsze warunki do pracy, studiowania oraz dla pokojowego i przyjaznego bycia razem" - czytamy w informacji prasowej wysłanej przez uczelnię. (PAP)

Julia Szymańska

jms/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Lekarski, psychologia, finanse i rachunkowość oraz informatyka - najpopularniejszymi kierunkami na studia

  • 11.06.2024. Biblioteka Politechniki Rzeszowskiej w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Rzeszów/ Lotnictwo i kosmonautyka, kryminologia, kierunek lekarski to najpopularniejsze kierunki studiów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera