Edukacyjna gra komputerowa: wciel się w strażnika komórki i kieruj losem białek

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

„Degradator” – to edukacyjna gra komputerowa o mechanizmie degradacji białek w komórce, którą stworzyli naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Gracz wciela się w strażnika komórki i kieruje losem białek.

„W każdej sekundzie komórki produkują tysiące białek. Jednak żadne białko nie żyje wiecznie. Muszą one zostać zniszczone, aby komórka pozostała zdrowa. Jesteś strażnikiem wewnątrz komórki, twoim zadaniem jest kierowanie losem białek. Oznacz je ubikwityną, molekularnym sygnałem do eliminacji, aby mogły być rozpoznane i zniszczone przez komórkowe centrum recyklingu. Odkryj fascynującą naukę o lekach PROTAC – nowy rozdział w leczeniu raka. Staw czoła enzymom próbującym zablokować twoje wysiłki. Ucz się, graj, zwyciężaj” – zachęcają twórcy gry.

Jak dodają, edukacyjna gra pozwala odkrywać mechanizmy degradacji białek i poznać system ubikwityna-proteasom, który eliminuje nieprawidłowe białka w naszych komórkach. „Odkryj razem z nami również terapie wykorzystujące celowaną degradację białek – innowacyjną metodę niszczenia patogenicznych białek przy użyciu naszych własnych szlaków degradacji komórkowej” – zapraszają.

Grze towarzyszy zestaw materiałów edukacyjnych, przygotowany przez naukowców z Laboratorium Metabolizmu Białek MIBMIK. Znajdują się w nim m.in. konspekty lekcji biologii przystosowane dla młodzieży w różnym wieku, prezentacja multimedialna, Wielka Encyklopedia Degradacji Białek, quizy i komiks, który ukazuje, w jaki sposób niektóre wirusy np. HIV wykorzystują system ubikwityna-proteasom komórki gospodarza do swojego efektywnego namnażania.

Gra jest dostępna również w angielskiej wersji językowej.

Więcej na stronie: https://degradator-gra.pl/.

Nauka w Polsce

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera