KHNP będzie szkolić polskich studentów w dziedzinie koreańskiej energii atomowej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

KHNP będzie szkolić polskich studentów w dziedzinie koreańskiej energii atomowej - poinformowała w środę koreańska firma. Program skierowany jest do studentów pochodzących z krajów zainteresowanych rozwojem energetyki jądrowej, jak Polska, Czechy i Egipt.

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) i Kepco International Nuclear Graduate School (KINGS)poinformowały w środę, że podpisały porozumienie ws. uruchomienia nowego programu mentorskiego, z którego będą mogli skorzystać m.in. studenci z Polski studiujący w KINGS. To już druga edycja tego programu, który jest prowadzony przez polskie i czeskie biuro KHNP.

Koreańska firma wyjaśniła, że program skierowany jest do studentów KINGS pochodzących z krajów zainteresowanych rozwojem energetyki jądrowej, takich jak Polska, Czechy i Egipt. "Ma on na celu szerzenie wiedzy o koreańskiej technologii jądrowej oraz dzielenie się doświadczeniem z zakresu rozwoju kariery zawodowej w sektorze jądrowym" - podkreśliła.

KHNP przypomniała, że w 2021 r., podczas pierwszej edycji tego programu, polscy studenci mieli okazję odwiedzić różne obiekty związane z energetyką jądrową w Korei, w tym siedzibę główną KHNP, Centralny Instytut Badawczy KHNP, Koreański Instytut Badań nad Energią Atomową oraz KEPCO Nuclear Fuel. W ramach programu dołączyli również do sesji mentorskich z udziałem ekspertów KHNP.

KHNP wskazała też, że aby rozwijać niezbędne kompetencje do realizacji projektów jądrowych w Polsce, KHNP i KINGS ściśle współpracują z polskimi uczelniami. "3 kwietnia podpisano porozumienie między Uniwersytetem Warszawskim a KINGS w sprawie utworzenia Centrum Współpracy Jądrowej (NCC) w Polsce. Centrum będzie miało za zadanie kształcenie przyszłej kadry dla projektu jądrowego Konin-Pątnów" - dodała KHNP. Zwróciła uwagę, że KINGS co roku zaprasza studentów z polskich uczelni do udziału w Nuklearnym Letnim Programie Młodzieżowym z (Nuclear Summer Youth Program), oferując im możliwość zgłębienia wiedzy na temat koreańskiego przemysłu jądrowego.

"Wielu absolwentów KINGS miało istotny wpływ na rozwój energetyki jądrowej w Polsce, począwszy od przekazywania wiedzy zdobytej w czasie nauki, poprzez skuteczne wspieranie realizacji polskich projektów w tej dziedzinie, aż po aktywne wkładanie fundamentów pod kształtowanie polskich ram regulacyjnych" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes KHNPH Harry Chang. Podkreślił również ich kluczową rolę w kształtowaniu polskiego sektora jądrowego.

Prywatna firma ZE PAK, kontrolowana przez Skarb Państwa PGE oraz KHNP planują budowę elektrowni jądrowej z dwoma koreańskimi reaktorami APR1400 o łącznej mocy 2,8 GW w Pątnowie. Spółka PGE PAK Energia Jądrowa, w której ZE PAK i PGE mają po 50 proc. udziałów, ma przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko. W listopadzie 2023 r. projekt uzyskał decyzję zasadniczą - czyli potwierdzenie zgodności inwestycji z interesem publicznym, w szczególności z celami polityki państwa, w tym polityki energetycznej oraz braku negatywnego wpływu inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.

KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) jest koreańską państwową firmą z blisko 50-letnim doświadczeniem w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych. KHNP współpracuje przy takich projektach i jest dostawcą reaktorów jądrowych. Spółka zaangażowana jest w budowę 34 bloków elektrowni jądrowych w Korei Południowej i zagranicą. Jej najnowszej generacji reaktory to APR1400. (PAP)

Nauka w Polsce, Anna Bytniewska

ab/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    MZ określiło limit przyjęć na studia lekarskie, uwzględniono tylko uczelnie mające zgodę PKA

  • Źródło: Uniwersytet Śląski

    Śląskie/ Studentki zajęły pierwsze miejsce na Mistrzostwach Świata w The Odyssey of Mind 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera