Lublin/ Zabytki archeologiczne w 3D na wirtualnej wystawie w ramach polsko-norweskiej współpracy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

50 zabytków archeologicznych w 3D można oglądać na wirtualnej wystawie, która powstała dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo. W czasie projektu zorganizowano 141 różnych wydarzeń, w których uczestniczyło 16 tys. osób.

Podczas środowej konferencji prasowej w Lublinie podsumowano projekt „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo”. Inicjatywa otrzymała 483 tys. euro dofinansowania od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dyrektor lubelskiego muzeum Katarzyna Mieczkowska wyjaśniła, że jednym z efektów współpracy jest trójwymiarowe zdigitalizowanie najcenniejszych zabytków archeologicznych. Do skanowania zostało wybranych 50 zabytków ze zbiorów muzeum w Lublinie i w Oslo. Wśród nich są m.in. inkrustowany miecz z czasów rzymskich, fibula w kształcie kaczki czy paciorek w formie leżącego lwa.Efekty tej pracy można oglądać na dwóch prezentowanych wystawach: wirtualnej „Magia ornamentów. Wirtualne skarby archeologii” i mobilnej „Magia ornamentów. Skarby archeologii Lubelszczyzny”.

„Drugie pole, które było dla nas niezwykle istotne, to część naukowa. Wiele nauczyliśmy się od zespołu muzeum w Oslo - nie tylko aspektów technicznych, czyli digitalizacji 3D (…), ale także sposobu myślenia o zabytkach, zupełnie innego, niż ma to miejsce w Polsce” – zaznaczyła Mieczkowska.

Dyrektor Muzeum Historii Kultury w Oslo Aud Valborg Tønnessen przekazała, że podczas projektu badano różne możliwości dotyczące zwiększenia dostępności dziedzictwa kulturowego. „Projekt był zorientowany na odbiorców, na widownię, stąd wykorzystanie zasobów cyfrowych, głównie realizowanych w technologii 3D (…). Jestem też wdzięczna, że mogliśmy się uczyć na materiale polskim i eksplorować kulturę i dziedzictwo polskie przez te ostatnie 16 miesięcy” – dodała szefowa norweskiego muzeum.

Jak podano, w tym czasie zorganizowano 141 różnych wydarzeń w 18 miejscowościach. Uczestniczyło w nich blisko 16 tys. osób, a grupa zaangażowanych w organizację liczyła prawie 700 osób. Największą publiczność zgromadziły wydarzenia plenerowe: "Bitwa nad Bugiem", Festiwal Kresów i "Weekend z archeologią na Zamku Lubelskim".

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentował na środowej konferencji Artur Mazurek z Departamentu Funduszy i Spraw Europejskich. Przyznał, że ten projekt od samego początku budził olbrzymie zainteresowanie, czego dowodem była jego wysoka ocena przez polskich i norweskich ekspertów w czasie naboru.

Przypomniał, że 30 kwietnia br. kończy się w Polsce trzecia edycja funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. „Cały program Kultura to jest 88 mln euro, które mieliśmy do dyspozycji w perspektywie 2014-21” – dodał.

Mazurek mówił również o planach otwarcia jeszcze jednego naboru w ramach programu Małych Inicjatyw z Funduszu Współpracy Dwustronnej. „Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z naszym planem, to we wrześniu tego roku wystartujemy z prośbą o składanie wniosków, natomiast same projekty będą mogły być realizowane do 30 kwietnia 2025 r.” – zapowiedział.(PAP)

Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ miś/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera