Uczelnie i instytucje

Kraków/ Collegium Medicum UJ nie planuje już rekrutować na medycynę niestacjonarną

08.05.2016. Collegium Medicum UJ przy ulicy św. Anny, w głębi budynki Collegium Maius. PAP/Jerzy Ochoński
08.05.2016. Collegium Medicum UJ przy ulicy św. Anny, w głębi budynki Collegium Maius. PAP/Jerzy Ochoński

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie nie zamierza prowadzić rekrutacji na kierunek lekarski niestacjonarny na najbliższy rok akademicki. Powodem takiego planu jest słabnące zainteresowanie tymi studiami oraz fakt, że coraz mniej studentów je kończyło.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy uczelni Adam Koprowski, Collegium Medicum UJ złożyło wniosek do ministerstwa zdrowia w sprawie zawieszenia rekrutacji na kierunek lekarski w trybie niestacjonarnym podczas tegorocznej rekrutacji. Równocześnie władze uczelni zawnioskowały do MZ o zwiększenie limitu przyjęć na kierunek lekarski w trybie stacjonarnym z 240 do 260 miejsc. „W obu przypadkach Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum oczekuje na ostateczną decyzję resortu” – przekazał rzecznik.

Powodem zamiaru wstrzymania rekrutacji na studia niestacjonarne jest – jak wyjaśnił Koprowski – znacznie słabnące od 2022 r. zainteresowanie kandydatów taką formą studiów, czego efektem była konieczność uruchamiania dodatkowych naborów na ten kierunek, a co za tym idzie - rekrutowanie osób ze zdecydowanie słabszymi wynikami z egzaminu maturalnego. „Niewątpliwe ma to związek m.in. z uruchamianiem studiów lekarskich na wielu nowych uczelniach w Polsce” – ocenił rzecznik.

Uczelnia odnotowuje też spadającą liczbę osób kończących kierunek lekarskich w trybie niestacjonarnym. Może to wynikać ze znacznych kosztów związany z tego typu edukacją.

Całościowy koszt tych studiów w ostatnim cyklu przyjęć wyniósł 276 tys. zł, czyli po 46 tys. zł za rok studiów.

Limit przyjęć na kierunek lekarski w trybie niestacjonarnym w roku 2023/2024 wyniósł 50 miejsc. W 2023 r. studia te rozpoczęły 54 osoby, 2022- 42, 2021 – 46, 2020 – 49.

Jeżeli chodzi zaś o kierunek lekarski w trybie stacjonarnym, to każdego roku przyjmowana jest podobna liczba kandydatów, czyli ok. 240 osób (w 2023 r. przyjęto 244 osoby, w 2022 – 243, 2021 – 2043, 2020 – 239).

Do uruchomienia w 2025 r. kierunku lekarskiego w trybie stacjonarnym przygotowuje się za to Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Podpisał już umowę o współpracy z kilkunastoma szpitalami i placówkami medycznymi w Małopolsce. UKEN planuje, że limit przyjęć na I rok studiów wyniesie maksymalnie 100 osób.

W Małopolsce medycynę można studiować na trzech publicznych uczelniach: Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu i Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu. Od października 2024 r. kierunek lekarski ma ruszyć na Akademii Tarnowskiej.

Według informacji ministerstwa zdrowia, Polska Komisja Akredytacyjna (PKA) do końca maja zweryfikuje jakość kształcenia studentów kierunków lekarskich, które uruchomiono bez jej pozytywnej oceny, ale za zgodą poprzedniego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Weryfikowanych jest 14 decyzji o uruchomieniu kierunku lekarskiego – w 11 przypadkach uczelnie rozpoczęły nabór w ubiegłym roku, trzy zaś taki nabór planują. (PAP)

Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resorty zdrowia i nauki: kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią PKA - bez limitu miejsc

  • 14.06.2023. Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prof. dr. hab. n. med. Piotr Ponikowski PAP/Sebastian Borowski

    Wrocław/ Prof. Piotr Ponikowski najwyżej notowanym polskim naukowcem w dziedzinie medycyny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera