Dobry piłkarz potrafi się powstrzymać

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zdolność mózgu do tłumienia działań pomaga w podejmowaniu szybkich decyzji podczas meczu piłki nożnej - informuje pismo „Brain Sciences”.

W każdym meczu piłki nożnej zawodnicy na całym świecie stają przed dylematem - podać czy nie podać. Oczywiście gracze o wyższych umiejętnościach zwykle podejmują lepsze i szybsze decyzje.

Jak wykazali naukowcy z Osaka Metropolitan University (Japonia), wykwalifikowani gracze wykazują silniejsze procesy hamowania motorycznego, gdy decydują się nie podawać piłki.

Adiunkt Takahiro Matsutake wraz ze współpracownikami przeprowadził eksperyment, aby sprawdzić, jak radzą sobie z tymi samymi zadaniami piłkarze reprezentujący różne poziomy umiejętności.

Do badania zrekrutowano 21 mężczyzn: 14 piłkarzy ze szkół wyższych (połowa była wysoko wykwalifikowana) oraz siedmiu absolwentów, którzy nie mieli formalnego przeszkolenia w piłce nożnej.

W ramach eksperymentu wyświetlono serię zdjęć przedstawiających z perspektywy pierwszej osoby różne ustawienia dwóch obrońców i trzech ofensywnych członków drużyny. Uczestnicy musieli nacisnąć nogą przełącznik, jeśli możliwe było podanie w pomiędzy dwoma obrońcami.

Czas reakcji był znacznie krótszy w grupie o wyższych umiejętnościach niż w grupie nowicjuszy, a zmienność w ramach tej zaawansowanej grupy była niewielka. Rejestrujące przebiegi fal mózgowych badanie elektroencefalograficzne wykazało silniejsze przetwarzanie hamowania, które ogranicza reakcję motoryczną, u graczy o wyższych umiejętnościach.

„Wyniki tego badania pomogą nam lepiej zrozumieć percepcję, funkcje poznawcze i zachowania piłkarzy – wskazał profesor Matsutake. - W przyszłości sprawdzimy, czy trening związany z hamowaniem reakcji poprawia wyniki zawodników i będziemy dążyć do ustalenia skutecznych metod szkoleniowych”.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera