Kraków/ Politechnika Krakowska uruchomiła Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych

25.04.2024. Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych otwarto na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej, 25 bm. Unikatowa w skali międzynarodowej aparatura umożliwia wykonywanie pomiarów geometrii struktur wewnętrznych oraz zewnętrznych obiektów mierzonych, w skalach od nano do pomiarów wielkogabarytowych. PAP/Łukasz Gągulsk
25.04.2024. Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych otwarto na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej, 25 bm. Unikatowa w skali międzynarodowej aparatura umożliwia wykonywanie pomiarów geometrii struktur wewnętrznych oraz zewnętrznych obiektów mierzonych, w skalach od nano do pomiarów wielkogabarytowych. PAP/Łukasz Gągulsk

Politechnika Krakowska otworzyła w czwartek nowe centrum badawcze - Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. Ośrodek, współfinansowany ze środków unijnych, dysponuje unikatową aparaturą umożliwiającą wykonywanie najdokładniejszych pomiarów w skalach od nano do wielkogabarytowych.

Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych (LUPW) Politechniki Krakowskiej powstało na terenie uczelnianego kampusu przy al. Jana Pawła II w ramach - współfinansowanego ze środków unijnych - projektu Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej (NSMET) z udziałem czterech polskich politechnik.

Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata wyjaśnił w czwartek, że sieć i światowej klasy ośrodek badawczy w obszarze metrologii współrzędnościowej tworzą cztery czołowe uczelnie techniczne: Politechnika Krakowska (lider konsorcjum) oraz Politechniki: Poznańska, Warszawska i Świętokrzyska.

„Celem sieciowej współpracy było utworzenie w Polsce wyspecjalizowanej infrastruktury badawczej dla rozwoju metrologii współrzędnościowej – obszaru nauki zajmującego się pomiarem i obrazowaniem 3D wszelkich obiektów geometrycznych. Ważnym zadaniem NSMET jest też wzorcowanie systemów współrzędnościowych, stosowanych w przemyśle i instytutach badawczych” - wyjaśnił rektor.

Według naukowców wysoko specjalistyczna aparatura badawcza Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej, w tym nowa infrastruktura badawcza Politechniki Krakowskiej, pozwoli na wykonywanie w Polsce najdokładniejszych pomiarów współrzędnościowych świata.

Według prof. Adama Gąski, kierownika projektu LUPW ośrodek dysponuje unikatową w skali międzynarodowej aparaturą umożliwiającą wykonywanie pomiarów geometrii struktur wewnętrznych oraz zewnętrznych obiektów mierzonych, w skalach od nano do pomiarów wielkogabarytowych.

„Takie pomiary są niezbędne do niezawodnego i bezpiecznego działania urządzeń, sieci, linii produkcyjnych niemal w każdej dziedzinie życia i gospodarki” - wyjaśnił przedstawiciel PK.

W nowym laboratorium – wskazał profesor - badane będą części maszyn i układów z różnorodnych branż przemysłu, m.in.: samochodowego, lotniczego, energetycznego (w tym odnawialnych źródeł energii), maszynowego, AGD oraz medycyny, fotowoltaiki, technologii światłowodowych, optoelektroniki, bioinżynierii, produkcji materiałów kompozytowych i nanomateriałów, itd.

Zdaniem naukowców pomiary o takiej dokładności wykonuje się w zaledwie kilku światowych ośrodkach, przy czym możliwości aparaturowe polskiej sieci czynią ją jednym z najnowocześniejszych centrów badawczych, o najszerszym zakresie badań.

Projekt Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej o wartości ponad 51 mln zł jest realizowany w ramach unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój przez cztery polskie politechniki. Wartość unijnego dofinansowania to ponad 35 mln zł, z czego najwięcej, bo 18 mln zł pozyskała Politechnika Krakowska, lider konsorcjum.

Dzięki tym środkom oraz środkom własnym uczelni i Wydziału Mechanicznego PK w Krakowie powstało nowe Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych oraz doposażone zostało działające już w Politechnice Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej. Łączna wartość tych inwestycji to 29 mln zł.(PAP)

rgr/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Bartosz Bańka/PG

    Twórcy bolidu PGR-08 planują udział w międzynarodowych zawodach

  • fot. materiały prasowe WAT/VIGO Photonics S.A.

    Trwają prace nad polską matrycą detektorów dalekiej podczerwieni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera