USA/ Raport: prawie dwóch na pięciu Amerykanów oddycha niezdrowym powietrzem

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Już prawie dwóch na pięciu mieszkańców USA oddycha niezdrowym powietrzem, a liczba takich osób rośnie - alarmuje dziennik "Washington Post", przytaczając coroczny raport organizacji American Lung Association (ALA), zajmującej się przeciwdziałaniem chorobom płuc.

Z dorocznego raportu ALA wynika, że w USA w latach 2020-2022 odnotowano rekordowo dużą liczbę dni, gdy jakość powietrza określono jako bardzo niezdrową lub niebezpieczną. Raport wykazuje wyraźny wzrost zanieczyszczenia powietrza w porównaniu do nowych, bardziej restrykcyjnych krajowych standardów wyznaczonych przez rządową Agencję Ochrony Środowiska (EPA).

Według ustaleń ALA ok. 130 mln Amerykanów żyje w regionach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone - to wzrost o prawie 12 mln w porównaniu do lat 2019-2021. Tegoroczny raport wykazuje, że w latach 2020-2022 pandemia nie miała znaczącego wpływu na poprawę jakości powietrza w USA.

Zła jakość powietrza zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych takich jak schorzenia układu oddechowego i układu krążenia, pogarsza istniejące choroby i jest przyczyną przedwczesnych zgonów. W nieproporcjonalnie dużym stopniu na konsekwencje zanieczyszczonego powietrza narażone są mniejszości etniczne - podaje ALA.

Duży wpływ na stan powietrza mają zmiany klimatu, m.in. pożary lasów i susze. Tym samym kryzys klimatyczny niszczy postęp, który udało się osiągnąć dzięki ustawie o czystym powietrzu (Clean Air Act). Od jej przyjęcia w 1970 r. oczekiwana długość życia Amerykanów wzrosła o 1,4 roku - podkreśla cytowana przez "WP" Christa Hasenkopf, przedstawicielka Uniwersytetu Chicago.

Twórcy raportu śledzą narażenie ludności USA na zanieczyszczenie powietrza w ujęciu dobowym i rocznym. Zanieczyszczenie spowodowane jest przez m.in. pożary, spalanie węgla w elektrowniach czy silniki Diesla. Pod uwagę bierze się też zanieczyszczenie ozonem i smogiem, wynikające ze spalania paliw kopalnych.(PAP)

awm/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    NASA: łazik Viper nie poleci na Księżyc

  • EPA/SARAH YENESEL 10.07.2024

    USA/ Szkielet stegozaura sprzedany na aukcji za blisko 45 mln dol.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera