Uczelnie i instytucje

Prof. Krzysztof Jóźwik wybrany na rektora Politechniki Łódzkiej na kolejną kadencję

28.04.2023. Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóżwik. PAP/Marian Zubrzycki
28.04.2023. Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóżwik. PAP/Marian Zubrzycki

Prof. Krzysztof Jóźwik został w czwartek wybrany na rektora Politechniki Łódzkiej na kadencję 2024-2028. Dotychczasowy rektor był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Jak podała uczelnia, za kandydaturą prof. Jóźwika głosowało 90 przedstawicieli Uczelnianego Kolegium Elektorów, składającego się z 111 osób, wyłonionych przez społeczność Politechniki Łódzkiej.

"Przeżywam tę chwilę po raz drugi, ale nie jest ona taka sama jak przed czterema laty. Jako jedyny kandydat do zaszczytnej funkcji rektora, czułem dodatkową odpowiedzialność i to mobilizowało mnie do jeszcze większej pracy. Dziś mam też inną perspektywę. Wiem, co oznacza kierowanie uczelnią, dlatego to doświadczenie zdobyte w wyjątkowo trudnych okolicznościach zewnętrznych daje mi solidny fundament do kontynuowania najlepszego kursu dla naszej ukochanej Politechniki" - powiedział rektor-elekt po ogłoszeniu wyników wyborów.

Mówiąc o swoim programie prof. Jóźwik zaznaczył, że nauka i kształcenie "muszą być realizowane według niezmiennych zasad, choć zmieniają się metody, a innowacje stanowią o naszej roli lidera".

"Jestem przekonany, że współczesna nauka wykracza poza tradycyjne podziały na dyscypliny czy nawet dziedziny. W Politechnice będziemy tworzyć silne, międzynarodowe, interdyscyplinarne zespoły badawcze, m.in. korzystając z możliwości, jakie oferuje sieć uniwersytetów europejskich ECIU. Politechnika Łódzka musi działać na rynku globalnym, a to wymaga nadążania, a nawet wyprzedzania zachodzących przemian. Konieczne jest wprowadzenie zmiany przepisów prawa, o co będę zabiegał wszelkimi sposobami, aby w konsekwencji doprowadzić do elastycznego planowania i realizacji ścieżek kształcenia, szczególnie na studiach II stopnia. Celem jest model kształcenia 'szytego na miarę' dla naszych kandydatów" - zapowiedział.

Prof. Krzysztof Jóźwik (ur. 30 grudnia 1962 roku) jest absolwentem Wydziału Mechanicznego PŁ. Studia ukończył w 1987 r., uzyskując dyplom z wyróżnieniem w specjalności samochody i ciągniki. Od tego czasu jest związany z Instytutem Maszyn Przepływowych, którego dyrektorem został w 2007 r. Doktoryzował się w 1998 r., a stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 2006 r. W 2014 r. otrzymał nominację profesorską w obszarze nauk technicznych.

Jak poinformowała uczelnia, w swojej pracy badawczej prof. Jóźwik zrealizował wiele prac dla przemysłu (Dresser-Rand, Faurecia, PSA Citroen&Peugeot, Eurocopter – później Airbus Helicopters), w tym obliczenia i konstrukcję napędu śmigłowego dla najszybszego na świecie helikoptera X3. Jednocześnie rozwijał metody badań numerycznych dla przepływów krwi. Był kierownikiem zadania „Opracowanie mechanicznych zastawek serca oraz układu zasilania powietrza dla sterownika pneumatycznych komór wspomagania serca” w strategicznym projekcie „Polskie sztuczne serce”. W latach 2006-2012 był profesorem wizytującym w Coventry University.

Kierował 26 grantami i projektami, w tym obecnie dwoma europejskimi. Jest współautorem 10 patentów i 15 zgłoszeń patentowych, promotorem 14 ukończonych doktoratów. Według bazy Scopus był cytowany 483 razy, a indeks Hirscha dla tych prac wynosi 13.

Prof. Krzysztof Jóźwik ma duże doświadczenie organizacyjne. Był prodziekanem ds. studenckich na Wydziale Mechanicznym (2002-2008), a następnie prorektorem ds. kształcenia (2008-2012). W latach 2007-2017 był członkiem Zarządu Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego. Od stycznia 2020 r. pełnił obowiązki prorektora ds. kształcenia, a od marca kierował Sztabem Antykryzysowym PŁ, w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Od września 2020 r. pełni funkcję rektora Politechniki Łódzkiej.

Nowa kadencja rektorska prof. Jóźwika rozpocznie się 1 września br.(PAP)

bar/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

  • 27.05.2024. Prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański

    M. Mrówczyńska: wybór prof. Rowińskiego na szefa ALLEA to wyróżnienie dla polskiego środowiska

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera