Uczelnie i instytucje

Minister nauki analizuje sytuację ukraińskich studentów w Polsce

Warszawa, 12.04.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek . Fot. PAP/Albert Zawada
Warszawa, 12.04.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek . Fot. PAP/Albert Zawada

Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział w piątek, że będzie chciał porozmawiać o sytuacji studentów ukraińskich w Polsce z ministrem edukacji i nauki Ukrainy oraz z polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. "Musimy to przeanalizować" - zadeklarował na antenie TOK FM.

Jak podał szef resortu nauki, w Polsce przebywa ok 50. tys. studentów z Ukrainy. Dodał, że studenci, którzy przyjechali do Polski mieli paszporty, studenckie wizy, oraz pozwolenia na pobyt w Polsce, które przedłużają w urzędach wojewódzkich.

Tymczasem w środę rząd ukraiński zatwierdził przepisy, zgodnie z którymi mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport obywatela Ukrainy wyłącznie na terenie swojego kraju.

Pytany o to, co to oznacza dla ukraińskich studentów w Polsce, którym będzie się kończyła ważność paszportów, minister Wieczorek odparł, że jest to nowa sytuacja. "Musimy to przeanalizować. Na ten moment jakiegoś szczególnego zagrożenia nie widzimy" - zaznaczył.

"Będziemy pewnie musieli w tej sprawie rozmawiać z ministrem edukacji i nauki Ukrainy - jak do tego rząd ukraiński będzie podchodził w przypadku studentów. Bo skoro rozpoczęli już naukę w Polsce, (...), to dobrze byłoby, żeby tę naukę skończyli" - dodał.

"Przyjrzymy się temu. Sprawa jest absolutnie świeża" - powiedział.

Na pytanie, czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych uprzedzało o pojawieniu się takiego problemu - Wieczorek odparł, że nie miał takich informacji. Zapowiedział przy tym, że będzie rozmawiać z polskim MSZ, aby wyjaśnić, jakie są ewentualne zagrożenia dotyczące studentów ukraińskich w Polsce.

We wtorek minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba zawiesił do 18 maja świadczenie usług konsularnych dla Ukraińców w wieku poborowym i oświadczył, że "przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa". Skrytykował przy tym osoby, które będąc za granicą, unikają udziału w wojnie z rosyjskim agresorem.

18 maja na Ukrainie wejdzie w życie nowa ustawa mobilizacyjna, która wprowadza szereg zmian w obecnym systemie rekrutacji do wojska, m.in. rozszerzając uprawnienia władz do wydawania wezwań do wojska za pomocą systemu elektronicznego.

Wicepremier i szef resortu obrony Władysław Kosiniak-Kamysz pytany w środę, czy Polska zgodzi się na ewentualną prośbę Ukrainy o przetransportowanie tych obywateli, których prawo do pobytu w Polsce nie zostanie przedłużone, odparł: "Wszystko jest możliwe". (PAP)

agt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera