Chiny/ Naukowiec, który opublikował sekwencję Covid-19, odzyskał swoje laboratorium

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Chiński naukowiec Zhang Yongzhen, który jako pierwszy opublikował sekwencję genetyczną wirusa wywołującego Covid-19, po kilku dniach protestów odzyskał dostęp do swojego laboratorium, z którego został wyrzucony – podała w środę agencja AP.

Zhang ogłosił w poniedziałek w mediach społecznościowych, że jego zespół został nagle poinformowany o konieczności opuszczenia laboratorium. AP oceniała to jako kolejne z serii działań przeciwko niemu, odkąd w styczniu 2020 roku opublikował sekwencję koronawirusa bez zgody władz.

Naukowiec poinformował, że na znak protestu od niedzieli siedzi przed swoim laboratorium mimo ulewnego deszczu. W środę rano ogłosił, że władze "wstępnie zgodziły się", by wraz z zespołem wrócił do laboratorium i kontynuował swoje badania.

Według AP chiński rząd od pierwszych dni epidemii hamował krajowe i międzynarodowe wysiłki na rzecz ustalenia genezy koronawirusa. W ramach tych działań zamykano laboratoria, zrywano inicjatywy współpracy, wyrzucano z Chin zagranicznych naukowców, a chińskim zakazywano wyjazdu z kraju - podała amerykańska agencja.

Zespół Zhanga uzyskał sekwencję genetyczną koronawirusa 5 stycznia 2020 roku. Naukowiec ostrzegł wtedy chińskie władze, które w odpowiedzi nakazały tymczasowe zamknięcie jego laboratorium. 11 stycznia, mimo braku rządowej autoryzacji, opublikował sekwencję genetyczną wirusa.

AP podkreśla, że sekwencja jest kluczowa przy opracowywaniu testów, szczepionek i innych środków kontroli epidemicznej. Covid-19 ostatecznie rozprzestrzenił się na cały świat i wywołał pandemię, która zakłóciła życie, gospodarkę i handel, doprowadziła do rozległych lockdownów i zabiła miliony osób.

Za swój wkład Zhang otrzymał szereg wyróżnień, a magazyn „Time" uznał go za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi 2020 roku. W swoim kraju znalazł się pod presją.

„Odkąd przeciwstawił się władzom i udostępnił sekwencję genomu wirusa wywołującego Covid-19, prowadzona jest przeciwko niemu kampania. Ten proces go złamał i jestem zdumiony, że w ogóle był w stanie pracować" - przekazał jeden z jego współpracowników Edward Holmes.(PAP)

wia/ zm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    NASA: łazik Viper nie poleci na Księżyc

  • EPA/SARAH YENESEL 10.07.2024

    USA/ Szkielet stegozaura sprzedany na aukcji za blisko 45 mln dol.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera