Uczelnie i instytucje

Politechnika Krakowska i Koleje Małopolskie podpisały umowę o współpracy naukowo-technicznej

31.03.2021 PAP/Łukasz Gągulski
31.03.2021 PAP/Łukasz Gągulski

Politechnika Krakowska i Koleje Małopolskie podpisały w czwartek umowę o współpracy naukowo-technicznej na rzecz rozwoju innowacyjnych technologii w małopolskim transporcie kolejowym. Umowa zakłada wymianę wiedzy i doświadczeń oraz wsparcie przedsięwzięć edukacyjnych i szkoleniowych.

Jak zaznaczył rektor Politechniki Krakowskiej (PK) prof. Andrzej Szarata podczas uroczystości podpisania umowy, kolej jest kluczowym elementem systemu transportowego, dlatego wspomaganie rozwoju tego środka przemieszczania jest tak istotne dla rozwoju całego zrównoważonego systemu transportowego w województwie

„Kolej stanowi swoisty kręgosłup, do którego należy dopasować pozostałe elementy - autobusowe linie dowozowe, parkingi Park&Ride oraz Bike&Ride, koordynując przy tym rozkłady jazdy i ułatwiając przesiadki (…). Cieszymy się, że Politechnika Krakowska ze swoimi ekspertami i nowoczesnym zapleczem laboratoryjnym może w tym pomóc” - wskazał rektor PK.

Według niego szczególnie ważne dla uczelni jest to, że na współpracy z samorządowym przewoźnikiem kolejowym skorzystają studenci politechniki.

W zakresie wsparcia procesu dydaktycznego partnerzy porozumienia zadeklarowali wzajemną pomoc, m.in. przy opiniowaniu przez specjalistów Kolei Małopolskich programów kształcenia na kierunkach, związanych z transportem kolejowym i systemami transportowymi, włączaniu do programów kształcenia tematyki transportu regionalnego.

Koleje Małopolskie będą proponować studentom Politechniki tematy prac dyplomowych opartych na rozwiązywaniu rzeczywistych wyzwań inżynierskich pojawiających się w działalności spółki, realizację studenckich praktyk i staży, udział w zajęciach, konferencjach, sympozjach i seminariach naukowo-technicznych.

Prezes Kolei Małopolskich Tomasz Warchoł zauważył, że jednym z głównym celów współpracy obu podmiotów jest wsparcie kształcenia kadr inżynierskich dla branży kolejowej, w tym na potrzeby tej spółki samorządowej.

„Perspektywy przed transportem kolejowym w Małopolsce są obiecujące. Już od kilku lat zauważamy rosnącą popularność kolejowych przewozów pasażerskich - w 2023 r. obsłużyliśmy blisko 10 milionów pasażerów” - poinformował Warchoł.

„W związku z tym (…) z jednej strony prowadzimy intensywne działania w kierunku wzmocnienia taboru kolejowego oraz zapewnienia odpowiedniego i nowoczesnego zaplecza technicznego, z drugiej strony niezbędne jest wzmocnienie naszej kadry o kolejnych specjalistów. W obu tych działaniach współpraca z Politechniką otwiera przed nami nowe możliwości” - dodał prezes.

Jak przekazano, w obszarze naukowo-technicznym współpraca będzie obejmować m.in. wykonywanie badań, ekspertyz i opinii przez pracowników naukowych i pracownie techniczne uczelni, ułatwienia w dostępie do publikacji naukowych i opracowań autorskich ekspertów PK, możliwość korzystania z oprogramowania, sprzętu i infrastruktury badawczej PK oraz wsparcie merytoryczne przy wspólnych projektach badawczo-rozwojowych oraz wdrażaniu ich wyników do praktyki.(PAP)

rgr/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  •  15.07.2024. Premiera zaprojektowanego przez Studenckie Koło Naukowe Politechniki Śląskiej bolidu elektrycznego SW-05e w PreZero Arenie w Gliwicach. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Gliwice/ Nowy bolid elektryczny studentów Politechniki Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera