USA/ Zmarł pierwszy biorca przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej nerki świni

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Richard Slayman, pierwszy biorca przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej nerki świni, zmarł dwa miesiące po przeprowadzeniu operacji. Odpowiadający za nią zespół zapewnił, że nic nie wskazuje na to, aby przyczyną zgonu był przeszczep - poinformowała w niedzielę agencja AP.

Slayman przeszedł przeszczep nerki w szpitalu ogólnym w Massachusetts w USA w marcu, w wieku 62 lat. Chirurdzy wyrazili przekonanie, że świńska nerka wytrzyma co najmniej dwa lata. W sobotę rodzina pacjenta i szpital, w którym przeprowadzono operację, potwierdzili śmierć mężczyzny.

62-latek był pierwszą żyjącą osobą, która przeszła taki zabieg. Wcześniej w ramach eksperymentu tymczasowo przeszczepiano nerki świń biorcom w stanie śmierci mózgowej.

W oświadczeniu rodzina Slaymana podziękowała lekarzom, pisząc, że "ich ogromne wysiłki związane z ksenoprzeszczepem zapewniły naszej rodzinie siedem kolejnych tygodni z Rickiem, a wspomnienia z tego czasu pozostaną w naszych umysłach i sercach".

Najbliżsi mężczyzny dodali, że Slayman "przeszedł operację po części po to, by dać nadzieję tysiącom ludzi, którzy potrzebują przeszczepu, aby przeżyć".

Ksenotransplantacja oznacza leczenie ludzi komórkami, tkankami lub narządami pochodzenia zwierzęcego. Podobne wysiłki przez długi czas kończyły się niepowodzeniem, ponieważ ludzki układ odpornościowy natychmiast niszczył obcą tkankę zwierzęcą. Niedawne próby koncentrowały się na świniach, które zmodyfikowano tak, aby ich narządy bardziej przypominały ludzkie - przypomniała AP. (PAP)

jbw/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera