Film dokumentalny „Polarniczki” – dostępny online

Fot. mat. prasowe
Fot. mat. prasowe

Nieopowiedziane dotąd historie polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce przedstawia film dokumentalny „Polarniczki”. Jego premiera odbyła się przed rokiem; był prezentowany podczas festiwali w kraju i za granicą, a teraz jest dostępny w internecie.

Godzinny dokument (ang. „Ant/Arctic Women”) powstał z inspiracji książkowym reportażem Dagmary Bożek pt. „Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata”, który ukazał się w 2021 r. Reżyserem jest Kuba Witek – podróżnik i twórca filmów dokumentalnych m.in. ukazujących życie na Północy.

Film przedstawia historie pięciu bohaterek – pionierek, które przecierały szlaki w środowisku wówczas zdominowanym przez mężczyzn.

„Niech niepowtarzalne wspomnienia i opowieści Anny Kołakowskiej, Wiesławy Ewy Krawczyk, Anny Krzyszowskiej Waitkus (Krzuni), Joanny Pociask-Karteczki i Marii Agaty Olech zostaną z Wami i inspirują, jak cieszyć się tym, co się robi” – napisała w mediach społecznościowych Dagmara Bożek, konsultantka merytoryczna filmu, która na co dzień pracuje w Instytucie Geofizyki PAN i od lat popularyzuje wiedzę o polarnictwie. 

Jak podała Dagmara Bożek we wcześniejszej rozmowie z Nauką w Polsce, wśród tych pań mamy trzy, które dokonały czegoś jako pierwsze kobiety w polskim środowisku polarnym. „Pani prof. Maria Agata Olech była pierwszą kobietą na stanowisku kierownika wyprawy całorocznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Pani dr hab. Wiesława Ewa Krawczyk była pierwszą kobietą na stanowisku kierownika grupy naukowej podczas wyprawy glacjologicznej na Spitsbergen, a pani prof. Anna Kołakowska była pierwszą kobietą, która dwukrotnie zimowała w Antarktyce. Z kolei dwie pozostałe panie prowadziły pionierskie badania naukowe. Pani dr Anna Krzyszowska-Waitkus właściwie jako pierwsza prowadziła w Arktyce badania z zakresu ekologii, sprawdzając wpływ człowieka i jego działalności na środowisko polarne i tworząc podstawy metodyki tych badań. Z kolei prof. Joanna Pociask-Karteczka jako jedna z pierwszych kobiet prowadziła badania hydrologiczne na Spitsbergenie” – mówiła

Film jest także opowieścią o spełnianiu marzeń, ambicjach i uporze w dążeniu do celu – nawet jeśli wiąże się to z przebijaniem szklanego sufitu.

Zdjęcia do filmu „Polarniczki” rozpoczęły się w lutym 2022 r. i trwały kilka miesięcy. Muzykę – stworzoną m.in. na bazie dźwięków nagrywanych przez naukowców badających lodowce Spitsbergenu – skomponował Łukasz Palkiewicz.

Dokument jest częścią większego popularnonaukowego przedsięwzięcia pod tą samą nazwą, poświęconemu polskim badaczkom Arktyki i Antarktyki, w ujęciu historycznym i współczesnym. 

Film jest dostępny tu.

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera