Lato 2023 r. w Europie było najgorętsze od dwóch tysięcy lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Lato 2023 r. w pozatropikalnych regionach półkuli północnej (w tym w Europie) było najgorętsze od dwóch tysięcy lat – wynika z badania opublikowanego w Nature.

Badanie przeprowadził zespół niemieckich, brytyjskich i czeskich naukowców.

Wykorzystali oni kombinację danych obserwacyjnych i dokonali rekonstrukcji klimatycznych, aby przeanalizować temperatury powietrza powierzchniowego na przestrzeni ostatnich 2000 lat w miesiącach od czerwca do sierpnia w pozatropikalnych regionach półkuli północnej (30–90 stopni na północ, co obejmuje również Europę).

Badacze połączyli te dane z pomiarami z tysięcy stacji meteorologicznych i ustalili, że latem 2023 r. temperatury gruntów na półkuli północnej były o 2,07 st. C wyższe niż średnie temperatury z lat 1850–1900 n.e.

Aby zbadać trendy na przestrzeni ostatnich 2000 lat, naukowcy wykonali rekonstrukcję temperatur w okresie letnim na półkuli północnej i zestawili wyniki z danymi dendrologicznymi pochodzącymi z drzew wrażliwych na temperaturę. Ustalili, że lato 2023 r. przekroczyło przedindustrialną średnią temperaturę dla lat 1–1890 n.e. o 2,20 st. C.

W porównaniu z najniższą temperaturą odnotowaną latem 536 r. n.e., (kiedy na temperaturę miała wpływ erupcja wulkanu) – rok 2023 był o 3,93 st. C cieplejszy.

Autorzy zauważają, że ocieplenia odnotowanego w tym badaniu nie można zastosować w skali globalnej. Twierdzą jednak, że szacunki wskazują na wyjątkowy charakter współczesnego ocieplenia i potrzebę pilnych działań w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.(PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pradawne wirusy wspierają nowotwory

  • Fot. Adobe Stock

    Popularny lek rozrzedzający krew neutralizuje jad kobry

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera