Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Testowanie i doskonalenie algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w realnych warunkach kosmicznych jest celem eksperymentu, który zostanie przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z udziałem polskiego astronauty.

Projekt firmy KP Labs – polskiej firmy specjalizującej się w technologiach sztucznej inteligencji dla sektora kosmicznego – jest jednym z siedmiu eksperymentów, na realizację którego Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała właśnie kontrakt

Jak poinformowało KP Labs w przesłanej informacji prasowej, umieszczona na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jednostka przetwarzania danych Leopard umożliwi projektantom misji kosmicznych testowanie i doskonalenie algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w realnych warunkach kosmicznych, co jest kluczowe dla zdobycia doświadczenia lotnego (tzw. flight heritage) i dla potwierdzenia gotowości technologii do użytku na orbicie bez konieczności wynoszenia własnego satelity na orbitę.

Projekt ma również na celu rozwój technologii autonomicznego przetwarzania danych na orbicie, które – jak podano – będą coraz istotniejsze wraz z rozwojem eksploracji kosmicznej.

W pierwszej fazie eksperymentów Politechnika Poznańska, która jest partnerem projektu, opracuje narzędzia niezbędne do eksploracji kosmosu z naciskiem na mapowanie obrazów 3D. To rozwiązanie będzie mogło być w przyszłości zastosowane np. w łazikach planetarnych. W ramach drugiego etapu, wybrani naukowcy, instytucje lub przedsiębiorstwa będą mogły uruchomić swoje algorytmy w kontrolowanym środowisku, aby zweryfikować ich efektywność na orbicie.

„Leopard jest dowodem, na to, że jesteśmy w stanie sprostać najbardziej wymagającym wyzwaniom sektora kosmicznego. Umożliwienie testowania algorytmów sztucznej inteligencji i przetwarzania danych w warunkach kosmicznych jest milowym krokiem w zapewnieniu dostępu do kosmosu podmiotom badawczym, akademickim i komercyjnym (…)” – podkreślił Michał Zachara, wiceprezes KP Labs, cytowany w komunikacie.

Technologia autonomicznego przetwarzania danych została już niedawno przetestowana na orbicie przez satelitę Intuition-1 – wystrzelonego przez KP Labs na pokładzie rakiety firmy SpaceX. Leopard DPU przetworzył pozyskane obrazy hiperspektralne i przesłał na Ziemię szczegółowe obrazy powierzchni planety. W tym przypadku przetwarzanie na pokładzie pozwala na szybszą reakcję na wykryte zjawiska, skracając czas analizy i zmniejszając koszty przesyłania oraz przetwarzania danych – czytamy. 

Jak podało KP Labs, eksperymenty zaplanowane w ramach polskiej misji na ISS będą prowadzone przez polskiego astronautę, który wyruszy w kosmos na początku 2025 r. na pokładzie statku Dragon i spędzi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 10 dni. Jego zadaniem będzie przetestowanie zaawansowanych technologii stworzonych przez polskich inżynierów oraz przeprowadzenie serii eksperymentów naukowych.

Założona w 2016 r. firma KP Labs jest spółką New Space, której celem jest przyspieszenie eksploracji kosmosu poprzez rozwój autonomicznej obsługi misji kosmicznych i technologii robotycznej. Obecnie KP Labs jest zaangażowane w 7 misji kosmicznych i realizuje ponad 25 projektów dla ESA, NASA i podmiotów prywatnych.

Nauka w Polsce

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Naukowcy z Opola i Krakowa zbadają elastyczność energetyczną budynków

  • Adobe Stock

    Szczecin/ Beton żelowy – naukowiec ZUT wynalazł innowacyjną technologię dla budownictwa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera