
Staramy się, aby Europejska Agencja Kosmiczna zdecydowała się na budowę swojego ośrodka w Polsce – powiedział w czwartek premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po spotkaniu z astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Dodał, że Polska tworzy też własny program ochrony Bałtyku.
Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił w czwartek do kraju na pokładzie rządowego samolotu specjalnego. Po konferencji prasowej na lotnisku i powitaniu przez oczekujących go miłośników kosmosu pojechał na spotkanie z Donaldem Tuskiem do Kancelarii Premiera.
Na konferencji prasowej po spotkaniu premier zaznaczył, że Polska ma ambicje zbudowania własnego systemu operacji satelitarnych. – Ta idea narodowego systemu operacji satelitarnych związana jest także z naszym projektem, aby Europejska Agencja Kosmiczna zdecydowała się na budowę swojego ośrodka w Polsce. (…) Minister gospodarki i finansów (Andrzej Domański – przyp. PAP) będzie mógł zadebiutować w swojej roli (...) także po to, żeby wesprzeć ten pomysł – dodał Tusk.

Poinformował, że dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher, który był obecny podczas powitania astronauty na lotnisku, spotkał się później z ministrem Domańskim, by porozmawiać także o tej sprawie.
– Rozpoczynamy starania Polski jako ważnego kraju w Europie Centralnej o ośrodek Europejskiej Agencji Kosmicznej. To jest miara naszych ambicji, bardzo ważny i odważny krok – podkreśliła na konferencji w KPRM prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA Marta Wachowicz.
Podała, że ośrodek ESA, o którego ulokowanie w naszym kraju zabiega polski rząd, ma być poświęcony technologiom podwójnego zastosowania (czyli przeznaczonym do celów cywilnych i wojskowych - PAP).

Szefowa POLSA podkreśliła, że plany te mają też znaczenie gospodarcze i związane z bezpieczeństwem. Ich realizacja pozwoliłaby na to, „żeby kosmos stał się narzędziem, aby był faktycznie wykorzystany przez sektor administracji państwowej, służb, zarządzania kryzysowego".
– Ostatnie zakupy, inwestycje Polski czy MON w kolejne satelity, tym razem MikroGlob, zgodnie z decyzją premiera będziemy porządkować, otwierać centrum operacji satelitarnych. Czyli zarządzać naszymi satelitami - po to, żeby jak najbardziej wykorzystywać nasze dane satelitarne, aby przedsiębiorcy mogli tworzyć nowe aplikacje, aby nasze PKB też przez to wzrastało – bo to wielki kawałek rynku aplikacji satelitarnych – a także, żeby aktywnie przyczynić się do bezpieczeństwa – mówiła Wachowicz.
Program MikroGlob, powstały w wyniku zawartej w grudniu 2024 r. umowy między Agencją Uzbrojenia w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej spółką Creotech Instruments, zakłada dostawę Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi.
Premier Tusk poinformował, że w Gdańsku ma powstać „program koordynacji bezpieczeństwa nad Bałtykiem”. – To staje się dla nas coraz większym wyzwaniem. (…) Spodziewałem się tego, że i Skandynawowie, i państwa bałtyckie – wszyscy bardzo są podekscytowani polską rolą i polską misją, jeśli chodzi o ochronę Bałtyku jako wewnętrznego morza NATO – zaznaczył.
Donald Tusk zapowiedział, że na rozmowy o tej koncepcji zamierza zaprosić przywódców państw leżących nad Bałtykiem. Przypomniał, że 1 lipca br. Polska objęła prezydencję w Radzie Państw Morza Batyckiego (RPMB).
Priorytety rady dotyczą właśnie kwestii bezpieczeństwa w regionie. Polska koncentruje się na zwalczaniu rosyjskiej „floty cieni” i kontynuacji estońskich inicjatyw przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, w tym ochronie infrastruktury krytycznej.
– Czuję, że to dopiero początek; że ta misja kosmiczna jest symbolem – podkreślił na konferencji Sławosz Uznański-Wiśniewski. Ocenił też, że pierwsza polska misja kosmiczna na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS została wykonana „z dużym sukcesem, z bardzo dużą wartością technologiczno-naukową eksperymentów”.
- Wykonaliśmy więcej celów niż te cele, które zakładaliśmy na początku tej misji kosmicznej. Więcej eksperymentów – zauważył astronauta. Ocenił, że kosmiczny lot generała Hermaszewskiego był wielkim symbolem, ale obecnie Polska „znajduje się w innym miejscu”. – Mamy kosmiczny rynek prywatny, który zaczyna się rozwijać. Mamy część instytucjonalną i [część dotyczącą] uczelni polskich, którą musimy również stymulować właśnie takimi misjami kosmicznymi. Mam nadzieję, że w synergii będziemy budować naszą przyszłość technologiczną, naukową – podkreślił.
Premier dodał: – Wiedziałem, że pańska misja mogłaby mieć motto „warto marzyć”.
W czwartek kilka minut po godz. 11 Sławosz Uznański-Wiśniewski wylądował na lotnisku Okęcie. Pojawił się w Polsce pierwszy raz po powrocie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS.
Nauka w Polsce
abu/ zan/ js/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.