Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

L’Oréal Fondation i UNESCO ogłosiły nazwiska pięciu laureatek międzynarodowej nagrody For Women in Science International Awards 2024. Doceniono ich znaczący wkład w radzeniu sobie z rozwiązaniem globalnych wyzwań z zakresu zdrowia publicznego.

Każdego roku międzynarodowe nagrody L’Oréal-UNESCO For Women in Science International Awards przyznawane są kobietom z każdego z pięciu regionów: Afryki i Państw Arabskich; Azji i Pacyfiku; Europy; Ameryki Łacińskiej i Karaibów; oraz Ameryki Północnej.

Laureatki 26. edycji zostały wybrane spośród 350 kandydatek z całego świata przez niezależne międzynarodowe jury.

“Poprzez doskonałość swojej pracy laureatki udowadniają, że nauka potrzebuje kobiet bardziej niż kiedykolwiek, zwłaszcza w kontekście radzenia sobie z głównymi wyzwaniami zdrowia publicznego. Przykładowo, liczba zachorowań na raka może wzrosnąć o 77 proc. do 2050 r., podczas gdy otyłość dotyka obecnie jednej na osiem osób na całym świecie, a liczba przypadków zakażenia malarią wciąż przekracza 249 milionów. Te alarmujące dane podkreślają pilną potrzebę skutecznych działań w dziedzinie zdrowia publicznego” – napisano w komunikacie prasowym przesłanym do mediów.

Laureatkami konkursu L'ORÉAL-UNESCO FOR WOMEN IN SCIENCE INTERNATIONAL AWARD 2024 zostały:

prof. Rose Leke, immunolożka z Kamerunu - za wybitne osiągnięcia i inicjatywy na rzecz poprawy skuteczności leczenia malarii u kobiet w ciąży, eliminacji polio i usprawnienia programu szczepień w Afryce;

prof. Alicia Kowaltowski, biochemiczka z Brazylii - za fundamentalny wkład w badania nad biologią mitochondriów, które są "głównym źródłem energii komórkowej, pełniąc rolę swoistych baterii". Jej praca była kluczowa dla zrozumienia wpływu metabolizmu energetycznego na choroby przewlekłe, takie jak otyłość i cukrzyca, a także na proces starzenia się;

prof. Nada Jabado, genetyczka z Kanady - za odkrycie defektów genu odpowiedzialnych za agresywne nowotwory mózgu u dzieci. Jej przełomowe odkrycie pierwszych mutacji histonów, nazywanych onkohistonami, wywołało rewolucję w dziedzinie badań nad rakiem. Dzięki swoim innowacyjnym badaniom i skutecznemu zarządzaniu globalną siecią badawczą dr Jabado zmieniła podejście medycyny do leczenia nowotworów u dzieci, rozwijając zarówno mechanizmy diagnostyczne, jak i metody leczenia klinicznego młodych pacjentów;

prof. Nieng Yan, specjalistka z obszaru biologii strukturalnej z Chin - została doceniona za odkrycie struktury atomowej wielu białek błonowych, które pośredniczą w przepływie jonów i cukrów przez błonę komórkową. Dzięki temu dowiedziała się, jakie mechanizmy rządzą transportem między błonami. Jej badania przyczyniły się do wykrycia wielu zaburzeń, takich jak epilepsja i arytmia, a także wpłynęły na poprawę leczenia zespołu bólu.

prof. Geneviève Almouzni, biolożka molekularna z Francji - nagrodzona za wkład w wyjaśnienie, w jaki sposób DNA jest łączone z białkami wewnątrz jądra komórkowego. Jej pionierska praca w dziedzinie epigenetyki pogłębiła zrozumienie tego, w jaki sposób tożsamość komórki jest definiowana podczas normalnego rozwoju i w jaki sposób jest zakłócona przez raka.

Według danych UNESCO kobiety nadal stanowią zaledwie jedną trzecią naukowców na świecie (33 proc.). Ciągle napotykają one przeszkody stojące na drodze do osiągnięcia najwyższych szczebli kariery. W Europie tylko jedna czwarta stanowisk kierowniczych w nauce jest zajmowana przez kobiety.(PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    NASA: łazik Viper nie poleci na Księżyc

  • EPA/SARAH YENESEL 10.07.2024

    USA/ Szkielet stegozaura sprzedany na aukcji za blisko 45 mln dol.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera