Znamy 24 półfinalistów konkursu FameLab 2024

Hala Spodek - Katowice. Fot. Tomasz Warszewski - stock.adobe.com
Hala Spodek - Katowice. Fot. Tomasz Warszewski - stock.adobe.com

Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń wybrano 24 półfinalistów polskiej edycji konkursu FameLab 2024. Młodzi naukowcy z całego kraju 22 maja zaprezentują się online przed jury. Najlepsza dziesiątka przejdzie do finału, który odbędzie się 4 czerwca w Katowicach.

Konkurs z komunikacji naukowej FameLab to międzynarodowa inicjatywa skierowana do doktorantów i młodych badaczy. Pomysł jest prosty: udostępnić naukowcom scenę i mikrofon, aby przez trzy minuty mogli zajmująco opowiedzieć o wybranym zagadnieniu naukowym – w jęz. angielskim.

Polska edycja powróciła po trzech latach przerwy – tym razem organizatorem jest Uniwersytet Śląski, a wydarzenie odbywa się w ramach całorocznych obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. 

Koordynator konkursu Piotr Kaszuba z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przekazał Nauce w Polsce, że w sumie wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń z całej Polski. „Najbardziej zaskoczył nas ich poziom – tak naprawdę wszystkie zgłoszenia były interesujące i merytorycznie dopracowane” – wskazał.

Półfinał zostanie przeprowadzony 22 maja w formie zamkniętych przesłuchań online, a jego wyniki zostaną ogłoszone 27 maja. Wystąpienia oceniane są pod kątem: treści przemówienia, jasności przekazu oraz charyzmy uczestnika (tzw. zasada 3C – content, clarity, charisma).

W zmaganiach weźmie udział 24 uczestników; najliczniej reprezentowany jest Śląsk.

O finał tegorocznej edycji powalczą (lista wg kolejności zgłoszeń):

1. mgr Aleksandra Dębińska – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

2. mgr inż. Marta Czernecki-Wilczyńska – Politechnika Śląska,

3. mgr Natalia Szkop – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

4. mgr Aleksandra Magiera – Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach,

5. mgr inż. Nisarg Mehta – Politechnika Śląska,

6. mgr Jakub Majkowski – Uniwersytet Wrocławski,

7. mgr inż. Daniel Sikora – Instytut Genetyki Człowieka PAN,

8. mgr Emilie Szwajnoch – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

9. dr inż. Ilona Karpiel – Sieć Badawcza Łukasiewicz - Krakowski Instytut Technologiczny,

10. dr Klaudia Muca – Uniwersytet Jagielloński,

11. mgr Bartosz Szóstak – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

12. mgr Daniel Niemiec – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,

13. Dr Grant Strachan – Uniwersytet Warszawski,

14. mgr Zuzanna Kamykowska – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,

15. mgr Patryk Rurka – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

16. lek. Alicja Kawalec – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,

17. dr inż. Marcelina Jureczko – Politechnika Śląska,

18. dr Elżbieta Szulc-Wałecka – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej,

19. dr hab. Dominika Dąbrowska, prof. UŚ – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

20. mgr Magni Szymaniak-Arnesen – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,

21. dr inż. Piotr Jabłoński – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica,

22. mgr Monika Pieniawska – Instytut Genetyki Człowieka PAN,

23. dr inż. Katarzyna Haraźna – Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki,

24. mgr Adam Czempik – Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Finał odbędzie się 4 czerwca w Katowicach w przestrzeni budynku spinPLACE Uniwersytetu Śląskiego – niedawno otwartego centrum kreatywności i coworkingu. „Wydarzenie będzie miało charakter otwarty dla mieszkańców Katowic oraz całego regionu. Format konkursu jest bardzo widowiskowy – nie bez powodu podbił serca odbiorców w różnych zakątkach globu” – powiedział koordynator.

Laureaci otrzymają nagrody finansowe, a zwycięzca lub zwyciężczyni polskiej edycji konkursu FameLab będzie reprezentować Polskę w międzynarodowym finale konkursu podczas Cheltenham Science Festival – ten odbędzie się w listopadzie.

Jeszcze zanim finaliści zaprezentują się na scenie, wezmą udział w treningach i warsztatach prowadzonych przez znanych popularyzatorów nauki, które zaplanowano na przeddzień finału – na 3 czerwca. „Wierzymy, że działania te wesprą zarówno ich pewność siebie, jak i umiejętności prezentacji badań podczas wydarzeń naukowych (seminariów, konferencji czy festiwali), a także przyczynią się do popularyzowania nauki w społeczeństwie” – podkreślił Piotr Kaszuba.

Pytany o przyszłość polskiej edycji FameLab Piotr Kaszuba powiedział, że obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024 były dobrą okolicznością do „ściągnięcia” konkursu do Katowic. „W przyszłych latach zamierzamy zorganizować kolejne edycje” – zapowiedział.

Jak przypomniał UŚ, FameLab powstał w 2005 r. w brytyjskim Cheltenham jako część tamtejszego festiwalu nauki, jednak szybko podbił serca publiczności na całym świecie. Lokalne edycje konkursu były organizowane w ponad 30 krajach na wszystkich kontynentach, a na scenach wystąpiło ponad 40 tys. uczestników. Obecnie wydarzenie odbywa się m.in. w Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Australii, Malezji, Republice Południowej Afryki oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W Polsce FameLab był organizowany w latach 2012-2021 przez Fundację British Council i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Do polskiej edycji konkursu zgłosiło się przez ten czas łącznie blisko 650 uczestników – wielu z nich to znani dziś popularyzatorzy nauki.

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Kryształ cukru pod mikroskopem; Adobe Stock

    Rozpoczął się Tydzień Kryształów w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

  • Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie (rg/doro) PAP/Rafał Guz

    27. Piknik Naukowy pod hasłem “Nie do wiary!” - już w sobotę w Warszawie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera