Brazylia/ Zachorowania na dengę w 2024 roku na rekordowym poziomie 5,1 mln przypadków

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Liczba zachorowań na dengę, tropikalną chorobę przenoszoną przez komary, przekroczyła w Brazylii rekordowy poziom 5,1 mln - podały w poniedziałek służby medyczne tego kraju, precyzując, że statystyka obejmuje okres od 1 stycznia do 20 maja br.

Resort zdrowia oszacował, że tegoroczna liczba zachorowań na dengę jest już czterokrotnie wyższa w stosunku do analogicznego okresu w 2023 r.

Nienotowana wcześniej, jak podało brazylijskie ministerstwo zdrowia, jest także liczba zgonów spowodowanych przez tą tropikalną chorobę. Zmarło na nią w tym roku już 2,8 tys. osób, czyli o ponad 1,7 tys. więcej w porównaniu z podobnym okresem w 2023 r.

Zgodnie z raportem ministerstwa zdrowia ostateczna liczba zmarłych na dengę może być większa, gdyż w dalszym ciągu trwa badanie ponad 2,7 tys. zgonów, które mogły wystąpić na skutek tej choroby.

Według resortu zdrowia najwięcej przypadków zachorowań w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców zanotowano dotychczas w położonym w centrum kraju dystrykcie federalnym. Potwierdzono tam już ponad 256 tys. infekcji wirusem dengi.

Do zachorowania na dengę dochodzi za sprawą kilku gatunków komarów należących do rodzaju Aedes, szczególnie Aedes aegypti, roznoszących wirusa dengi.

Najczęstszymi objawami choroby są bóle głowy, mięśni i stawów, a także gorączka i wysypka. Do zgonu zazwyczaj dochodzi w efekcie towarzyszących tej chorobie krwotoków.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Apel o zrozumiałe streszczenia recenzowanych artykułów medycznych

  • Adobe Stock

    ECDC: komary przenoszące choroby tropikalne rozprzestrzeniają się w całej Europie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera