Fot. Adobe Stock

Brazylia/ Zachorowania na dengę w 2024 roku na rekordowym poziomie 5,1 mln przypadków

Liczba zachorowań na dengę, tropikalną chorobę przenoszoną przez komary, przekroczyła w Brazylii rekordowy poziom 5,1 mln - podały w poniedziałek służby medyczne tego kraju, precyzując, że statystyka obejmuje okres od 1 stycznia do 20 maja br.

  • Źródło: Adobe Stock
    Świat

    Argentyna/ Największa epidemia dengi w historii kraju, ponad 134 tys. zakażeń

    Argentyna boryka się z największą w historii kraju epidemią dengi. W tym roku odnotowano już ponad 134 tys. zakażeń i prawie 100 zgonów. Wśród przyczyn wymienia się zmiany klimatu, które sprzyjają przetrwaniu komarów przenoszących tę wirusową chorobę.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Niepokojący związek wirusa dengi z zakażeniem SARS-CoV-2

    Wirus dengi coraz bardziej się rozprzestrzeniania w Europie, głównie we Francji i Włoszech. Zarazek ten sam w sobie jest groźny, ale dodatkowo niepokojące jest, że może on napędzać poważne powikłania u osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    WHO: grozi nam rekordowa liczba przypadków dengi

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w piątek, że liczba przypadków zachorowań na dengę może być w 2023 roku rekordowa. Wirus dengi przenoszony jest przez komary najczęściej należące do gatunku aedes aegypti. Zagrożona zakażeniem jest obecnie połowa mieszkańców świata.

  • Adobe Stock
    Świat

    Peru/ Rekordowa epidemia dengi w Peru; od początku roku odnotowano 130 tys. przypadków infekcji i ponad 200 zgonów

    Peru zmaga się z wielką epidemią dengi - choroby wirusowej przenoszonej przez komary Aedes aegypti zwane komarami tygrysimi. Ministerstwo zdrowia w Limie poinformowało, że od początku br. odnotowano 130 tys. przypadków infekcji i ponad 200 zgonów.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Specjalne komary przenoszące bakterie ochronią ludzi przed dengą

    Innowacyjny model przestrzennego rozmieszczenia komarów zakażonych bakteriami Wolbachia, które ograniczają przenoszenie wirusa dengi, opracowali wspólnie naukowcy z Hiszpanii, Portugalii i Kolumbii.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Niski poziom żelaza sprzyja rozprzestrzenianiu się dengi

    Zakażenie komara wirusem dengi jest bardziej prawdopodobne, jeżeli w krwi, którą się żywi, występuje niski poziom żelaza. Uzupełnianie niedoborów żelaza wśród ludności zamieszkującej obszary zagrożone dengą mogłoby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby - informują naukowcy na łamach "Nature Microbiology".

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Ekspert: komary przenoszące dengę nie zostały w Polsce stwierdzone

    Komary tygrysie przenoszące dengę nie zostały jeszcze w Polsce stwierdzone. Ale znajdują warunki do rozwoju w coraz liczniejszych krajach europejskich – mówi w rozmowie z PAP entomolog, prof. Stanisław Ignatowicz.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    WHO zaleca szczepionkę przeciwko dendze

    Grupa ekspertów do spraw szczepionek Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaleciła w piątek stosowanie szczepionki na obszarach, gdzie wirus dengi występuje u 50 i więcej procent ludności – podaje Reuters

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Pierwszy publiczny program szczepień przeciwko dendze

    Na Filipinach rozpoczął się pierwszy na świecie program szczepień przeciwko gorączce denga – poinformowało CNN.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera