Gdańsk/ Lekarze z UCK pierwszy raz przeszczepili wątrobę metodą D-HOPE

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Lekarze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku pierwszy raz przeszczepili wątrobę tzw. metodą D-HOPE. 50-letnia pacjentka po ośmiu dniach od operacji została wypisana ze szpitala.

Biuro prasowe Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w poniedziałek poinformowało o zakończonej sukcesem transplantacji wątroby u 50-letniej pacjentki.

"Wyjątkowość tego przeszczepienia polegała na tym, że pierwszy raz zastosowano pozaustrojową perfuzję wątroby w hipotermii z oksygenacją" – powiedział cytowany w komunikacie chirurg transplantolog z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK dr hab. Piotr Domagała.

Metoda pozaustrojowej perfuzji wątroby w hipotermii z oksygenacją to tzw. D-HOPE (dual hypothermic oxygenated perfusion). Polega ona na przepuszczeniu nasyconego tlenem płynu przez narząd za pomocą odpowiedniej pompy. W hipotermii płyn ma temperaturę około 12 stopni Celsjusza. W tym wypadku zdecydowano o zastosowaniu tej metody ze względu na parametry u zmarłego dawcy.

"Otrzymywał on wysokie dawki amin presyjnych, co powoduje obkurczenie się łożyska naczyniowego wątroby i prowadzi do tego, że ma ona po reperfuzji (wszczepieniu) tzw. gorszy start. Perfuzja pozaustrojowa powoduje rozkurcz łożyska i przygotowanie narządu na przyjęcie krwi. Dodatkowo w jej trakcie podajemy do układu aktywnie tlen, co powoduje, że komórki narządu będą przygotowane na przyjęcie krwi po reperfuzji" – tłumaczył chirurg.

Podano, że zastosowanie perfuzji wątroby pozwala znacząco zwiększyć liczbę pobranych i przeszczepionych narządów przez wykorzystanie do transplantacji tych, które nie były akceptowane ze względu na ich jakość. Co bardzo ważne, zastosowanie tej metody przyczynia się również do szybkiej rekonwalescencji pacjenta po operacji.

U 50-letniej pacjentki nie rozwinęły się powikłania i została wypisana do domu już w ósmej dobie po przeszczepieniu wątroby.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne jest trzecim ośrodkiem w Polsce, w którym przeprowadza się pozaustrojową perfuzję wątroby (dwa pozostałe ośrodki są w Warszawie).

Od początku roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeszczepiono 20 wątrób. Oprócz tego w ośrodku przeszczepia się także serce, płuca, nerki, rogówki, komórki kwiotwórcze i szpik.

Pierwszą w Polsce transplantację wątroby z wykorzystaniem mechanicznej pozaustrojowej perfuzji i oksygenacji wątroby w hipotermii wykonano 8 lipca 2020 r. w kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. (PAP)

pm/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Prof. Mamcarz: podczas mistrzostw w piłce nożnej wśród kibiców zdarza się więcej zawałów serca

  • Adobe Stock

    Kardiolog: dla zdrowia serca najlepiej wcale nie pić alkoholu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera