Wrocław/ Prof. Piotr Ponikowski najwyżej notowanym polskim naukowcem w dziedzinie medycyny

14.06.2023. Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prof. dr. hab. n. med. Piotr Ponikowski PAP/Sebastian Borowski
14.06.2023. Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prof. dr. hab. n. med. Piotr Ponikowski PAP/Sebastian Borowski

Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, został uznany w 2024 roku za najlepszego polskiego naukowca w dziedzinie medycyny w rankingu Research.com - podała uczelnia w komunikacie. Naukowiec jest kardiologiem. Awansował w rankingu o ponad 300 pozycji.

Wrocławska uczelnia poinformowała w komunikacie, że ogłoszone wyniki trzeciej edycji rankingu Research.com obejmują między innymi zestawienie najlepszych naukowców w dziedzinie medycyny.

"Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu został uznany w 2024 roku za najlepszego naukowca w dziedzinie medycyny w Polsce w rankingu Research.com ze wskaźnikiem indeksu D 157, zajmując 607 miejsce na świecie i awansując z 949 pozycji sprzed dwóch lat" - napisano w komunikacie.

W zestawieniu Research.com. w kategorii immunologii prof. Marek Jutel z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, z indeksem D 60, uplasował się na 5 miejscu w kraju. Wśród naukowców w tej dziedzinie na świecie znalazł się na 2447 miejscu.

"Rankingi takie jak Research.com są cennym narzędziem do oceny osiągnięć naukowych i porównania wkładu badawczego różnych krajów i instytucji. Polscy naukowcy są widoczni w dziedzinach takich, jak kardiologia, onkologia czy genetyka. Ta widoczność zależy w dużej mierze od zaplanowanej i konsekwentnie realizowanej drogi naukowej. Jeśli mamy być zauważalni w świecie, musimy realizować badania w międzynarodowych grupach, mieć realny wpływ na ich kształt i przebieg. I nie lekceważyłbym roli szczęścia - ja miałem go w życiu sporo" - powiedział cytowany w komunikacie prof. Ponikowski.

W dziedzinie medycyny w rankingu Research.com zostało ocenionych łącznie 70 tys. 665 naukowców z całego świata w tym zaledwie 21 naukowców z Polski. W świecie prof. Ponikowski zajmuje 607 pozycję. Drugi na liście z Polski Jan Lubiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zajął 1962 miejsce. Trzecia Jolanta Lissowska z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego jest na pozycji 3058 wśród naukowców w świecie.

Ranking Research.com opiera się na podstawie danych zebranych na dzień 21.11.2023 z serwisów Microsoft Academic Graph oraz Google Scholar. Uwzględniane są tam trzy wskaźniki bibliometryczne: indeks Hirscha, liczba cytowań i liczba publikacji.(PAP)

Roman Skiba

ros/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Przemyśl, 28.10.2023. PAP/Darek Delmanowicz

    Zmarł geograf prof. Grzegorz Węcławowicz

  • Dr Hanna Machińska, gj/soa PAP/Grzegorz Jakubowski

    Kraków/ Nagroda im. Jerzmanowskich dla prawniczki dr Hanny Machińskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera