ESA: satelita EarthCARE poleciał na orbitę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Nowy instrument będzie badał wpływ chmur i aerozoli na ochładzanie oraz ogrzewanie ziemskiej atmosfery, co z kolei pozwoli lepiej zrozumieć zmiany klimatu.

Satelitę wyniosła rakieta Falcon 9, która w środę niewiele po północy polskiego czasu wystartowała z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii (USA).

EarthCARE - wspólne przedsięwzięcie ESA i japońskiej agencji kosmicznej JAXA - po raz pierwszy będzie określał pionowe profile chmur i atmosferycznych aerozoli oraz mierzył prędkość ich opadania. Będzie analizował także dystrybucję kropel wody i kryształków lodu oraz ich transport wewnątrz chmur. Dzięki temu będzie można stworzyć precyzyjne modele chmur, obejmujące ich skład i ewolucję.

Tego typu kluczowe m.in. dla badań klimatu dane można zebrać tylko dzięki obserwacjom z kosmosu – wyjaśniają eksperci z ESA.

Satelita ma na pokładzie cztery instrumenty.

Lidar będzie badał górną powierzchnię chmur i profile cienkich chmur.

Radar - zbudowany przez JAXA - będzie dostarczał informacji o pionowej strukturze chmur, a także ich ruchu oraz zachodzących w nich wewnętrznych procesach.

Z kolei kamera wielospektralna ma dostarczać obraz w szerokim ujęciu, w wielu pasmach.

Wielopasmowy radiometr będzie natomiast bezpośrednio mierzył odbijane od atmosfery promieniowanie słoneczne i emitowane przez nią promienie cieplne.

Satelita ma pracować na wysokości 400 km – najniżej jak to tylko możliwe, co pozwoli mu na jak najdokładniejsze obserwowanie atmosfery.

Jak podaje ESA, EarthCARE to najbardziej złożona ze wszystkich misji prowadzonego już od 2009 roku programu Earth Explorer, który jak wskazuje jego nazwa, dostarcza szczegółowych informacji na temat różnego typu procesów zachodzących na Ziemi.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Lek hamujący interleukinę 11 prawie o jedną czwartą wydłuża życie myszy

  • Fot. Adobe Stock

    Tłuste koty na diecie pomagają zrozumieć ludzką otyłość

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera