Czasopismo popularnonaukowe „No Limits” z nagrodą specjalną stowarzyszenia PRom

Laureaci nagród. Fot. Stowarzyszenie PRom
Laureaci nagród. Fot. Stowarzyszenie PRom

Czasopismo popularnonaukowe „No Limits”, wydawane przez Uniwersytet Śląski, otrzymało nagrodę specjalną podczas dorocznej gali przyznania nagród Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich PRom – poinformowały jego prezeska Anna Kiryjow-Radzka i wiceprezeska Anna Rolczak.

Wydarzenie odbyło się 3 czerwca w Katowicach, w trakcie 36. konferencji Stowarzyszenia pod hasłem: „Trendy. Technologie. Taktyki. Rozmowy o komunikacji w Europejskim Mieście Nauki Katowice”. Gospodarzem tegorocznego spotkania jest Politechnika Śląska.

Jak przypomniały Anna Kiryjow-Radzka i Anna Rolczak, co roku stowarzyszenie nagradza działania komunikacyjne, informacyjne i promocyjne prowadzone przez i na rzecz uczelni wyższych w Polsce. „Celem naszego konkursu jest wspieranie i nagradzanie najlepszych, twórczych i efektywnych działań́ w obszarze komunikacji, praktyki i działań́ promocyjnych w sektorze polskiego szkolnictwa wyższego” – podkreśliły.

Do tegorocznego konkursu wpłynęło 45 zgłoszeń (ostatecznie zakwalifikowano 43) – najwięcej w kategoriach: Kreacja i Popularyzacja nauki.

Nagrodę specjalną otrzymało czasopismo popularnonaukowe „No Limits”, wydawane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. „No Limits to pierwsze popularnonaukowe pismo na Uniwersytecie Śląskim, które w sposób ciekawy przekazuje informacje o badaniach, które prowadzone są na Uniwersytecie Śląskim lub we współpracy z tą uczelnią. Idea jest prosta – ma być interesująco, ciekawie, ma skłaniać do myślenia i do własnych poszukiwań. Każdy numer ma inny temat przewodni” – podano w uzasadnieniu.

W kategorii Uczelniane media nagrodę otrzymała Kampania „Różni i Równi/Diverse and Equal” w ramach II etapu kampanii uczelnianej „Kultura Szacunku / Culture of Respect”, przygotowana przez Gdański Uniwersytet Medyczny. „Celem kampanii jest popularyzacja wiedzy na tematy z zakresu społecznej odpowiedzialności, jakimi są równość i równe traktowanie, w celu kształtowania i umacniania postaw oraz zachowań opartych na fundamentalnych wartościach – szacunku i równości” – czytamy.

Wyróżnienie otrzymał portal informacyjny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a finalistą było czasopismo popularnonaukowe „No Limits” Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Nagrodę im. Andrzeja Sołtysiaka w kategorii nowe media otrzymał Polilab – kanał na YouTube Politechniki Wrocławskiej. „Polilab to kanał na YouTube dla młodzieży ze szkół średnich. Zamieszczane są tu materiały prosto z programu nauczania i przedstawiane krótko, treściwie i atrakcyjnie przez naukowców PWr, którzy „po ludzku” w kilkuminutowych materiałach wideo tłumaczą to, co w fizyce i chemii wydaje się czasem niezrozumiałe” – podano.

Wyróżnienie otrzymał Uniwersytet Warszawski za kampanię rekrutacyjną Wydziału Prawa i Administracji UW „DiversiTY”. Finalistą w tej kategorii był Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu za projekt Diversity at PUEB.

W kategorii Popularyzacja nauki nagrodę otrzymał XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki 2023 (Uniwersytet Wrocławski – Biuro Dolnośląskiego Festiwalu Nauki jako jednostka międzyuczelniana oraz 12 uczelni-organizatorów). „XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki 2023, zorganizowany przez konsorcjum jedenastu wrocławskich uczelni wyższych oraz dwóch instytutów Polskiej Akademii Nauk, stanowił wyjątkowe wydarzenie na mapie edukacyjnej i kulturalnej Dolnego Śląska. Zainicjowany w 1998 roku Festiwal kontynuuje swoją misję popularyzacji nauki, edukacji interdyscyplinarnej i integracji środowiska akademickiego z mieszkańcami regionu, oferując bezpłatny dostęp do szerokiego spektrum wydarzeń popularnonaukowych i kulturalnych wszystkim mieszkańcom Wrocławia i Dolnego Śląska” – czytamy w uzasadnieniu.

Wyróżnienie otrzymała Politechnika Wrocławska za projekt: podcast/wideocast „Fizyka bez zamulania”. Finalistą były Nocne Spotkania z Nauką organizowane przez Politechnikę Rzeszowską.

Nagrodę w kategorii Kreacja otrzymał cykl filmów „Fenomeny” Politechniki Wrocławskiej. Jak podano, to cykl trzech półgodzinnych filmów, które uświadamiają znaczenie badań naukowych m.in. o tym, czym jest ciemna materia, jak powstały pierwsze galaktyki, dlaczego ludzie poszukują wody w głębinach Ziemi i starają się ją znaleźć w kosmosie.

Z kolei wyróżnienie otrzymał projekt: „Politechnika Gdańska – piękna, nowoczesna i z charakterem. Filmowy spacer po uczelni”. Finalistą był Światowy Kongres Kopernikański 2023 Toruń-Kraków-Olsztyn: wspólna promocja dziedzictwa Mikołaja Kopernika (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).

Oceniając projekty, kapituła konkursu bierze pod uwagę ich innowacyjność i kreatywność na tle standardowych działań uczelni w tym obszarze, zgodność z powszechnie uznawanymi zasadami public relations ze szczególnym uwzględnieniem ich aspektów etycznych, społeczną odpowiedzialność nauki oaz uzyskane korzyści i siłę oddziaływania. Przewodniczącą kapituły była Ewa Sapeńko – rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ AGT/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Fot. Katarzyna Suchańska (Uniwersytet Śląski)

    Marcelina Jureczko zwyciężczynią polskiej edycji FameLab 2024

  • Gala Nagrody Przewroty. Źródło: CNK

    Centrum Nauki Kopernik przyznało Nagrodę Przewroty za działania zmieniające edukację

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera