W. Brytania/ Maj i cała wiosna były najcieplejszymi w historii pomiarów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zarówno tegoroczny maj, jak i cała wiosna były najcieplejszymi w Wielkiej Brytanii od czasu rozpoczęcia regularnych pomiarów temperatury w 1884 r. - podał w poniedziałek urząd meteorologiczny Met Office. Średnia dobowa temperatura w maju była o jeden stopień wyższa, niż wynosił poprzedni rekord.

Choć pogoda w maju w Wielkiej Brytanii była przeważnie deszczowa i pochmurna, Met Office przekazał, że średnia dobowa temperatura miesiąca wyniosła 13,1 st. Celsjusza, podczas gdy poprzedni rekord, zanotowany w 2008 r., wynosił 12,1 st. Natomiast średnia dobowa temperatura przez całą wiosnę - uznając za nią okres od 1 marca do 31 maja - wyniosła 9,37 st. C, a dotychczasowym rekordem było 9,12 st. C, odnotowane w 2017 r.

"Choć wiele osób mogło tego nie czuć ze względu na stosunkowo niewielką ilość słońca, wstępne dane pokazują, że maj był najcieplejszy w sięgającej 1884 r. historii w naszych pomiarów. Na to ciepło szczególnie wpłynęły wysokie temperatury w nocy, a średnia minimalna temperatura w Wielkiej Brytanii w maju była o 1,2 st. C wyższa niż poprzedni rekord" - poinformował Met Office.

Urząd dodał, że przyczyniły się do tego zwłaszcza znacznie wyższe niż zwykle temperatury w Szkocji, zarówno w dzień i w nocy; na dużych jej obszarach temperatury były o ponad 3,5 st. powyżej wieloletniej średniej.

Wyższym niż zwykle temperaturom towarzyszyły ponadprzeciętne opady. Tegoroczna wiosna była najbardziej deszczową od 1986 r. i szóstą najbardziej deszczową w historii pomiarów, co w przypadku opadów oznacza od 1836 r. Jak podał Met Office, spadło 301,7 mm deszczu, czyli o 32 proc. więcej niż średnia wieloletnia.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ocieplenie klimatu zmienia obroty Ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Lek hamujący interleukinę 11 prawie o jedną czwartą wydłuża życie myszy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera