Niskie dawki aspiryny łagodzą stan zapalny związany z niedoborami snu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Niskie dawki aspiryny łagodzą stany zapalne będące wynikiem niedoborów snu – wynika z badania, które zaprezentowano na dorocznym naukowym spotkaniu dotyczącym badań nad snem SLEEP 2024 w Houston.

Spotkanie zorganizowały w dniach 1-5 czerwca br. dwie profesjonalne organizacje amerykańskie zajmujące się badaniem snu (Associated Professional Sleep Societies): Amerykańska Akademia Medycyny Snu (AASM) i Towarzystwo Badań nad Snem (SRS).

Naukowcy z Harvard Medical School w Bostonie przeprowadzili randomizowane, kontrolowane placebo naprzemienne badanie (https://academic.oup.com/sleep/article/47/Supplement_1/A75/7654288) w grupie 46 zdrowych osób. Badanie naprzemienne polega na tym, że efekty kuracji i placebo porównuje się poprzez stosowanie ich w różnej kolejności (ustalanej losowo) u każdego uczestnika. W tym przypadku porównywano wyniki uzyskane w 3 grupach: grupie, która miała ograniczenie snu i dostawała placebo, w grupie, która miała ograniczenie snu i dostawała aspirynę oraz w grupie, która spała normalnie i otrzymywała placebo. Każde badanie składało się z 14-dniowej fazy prowadzonej w domu, po której następowała 11-dniowa faza hospitalizacji.

Okazało się, że - w porównaniu z placebo - zapobiegawcze podawanie małych dawek aspiryny ograniczyło reakcje prozapalne u osób doświadczających niedoborów snu. Aspiryna obniżała m.in. produkcję prozapalnej interleukiny 6 (IL-6), liczebność komórek odporności o działaniu prozapalnym oraz poziom białka C-reaktywnego w surowicy krwi. Ponadto, u osób z niedoborami snu, które zażywały aspirynę, stwierdzono oprócz redukcji stanu zapalnego także rzadsze wybudzanie się po zaśnięciu i większą wydajność snu.

„Te wyniki pokazują, że możliwe jest złagodzenie procesów zapalnych aktywowanych poprzez niedobór snu poprzez zapobiegawcze podanie małej dawki aspiryny. Może to sprzyjać opracowaniu nowych leków, które będą konkretnie ukierunkowane na te procesy i nie będą wykazywać niepożądanych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem aspiryny, takich jak krwawienia czy krwotoczny udar mózgu” – skomentowała główna autorka pracy Larissa Engert. Jej zdaniem takie leki mogłyby być uzupełnieniem behawioralnej terapii zaburzeń snu. U osób doświadczających niedoborów snu pomagałyby zapobiegać stanom zapalnym i ich konsekwencjom.

Warto pamiętać, że każdy lek może mieć działanie niepożądane, dlatego nie należy leków stosować samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem.(PAP)

Joanna Morga

jjj/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.04.2020 EPA/MARTIAL TREZZINI

    Światowa Organizacja Zdrowia: amerykańskie instytucje skorzystały na członkostwie w WHO

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera