Science: filipiński sąd zakazał uprawy złotego ryżu ze względu na bezpieczeństwo biologiczne

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Filipiński sąd zakazał uprawy transgenicznego złotego ryżu, który został opracowany ponad 20 lat temu w celu przeciwdziałania niedoborowi witaminy A w krajach rozwijających się. Decyzja sądu ma związek z zapewnieniem bezpieczeństwa biologicznego filipińskim uprawom – poinformowano w "Science".

Rząd Filipin zezwolił w 2021 r. na komercyjne sadzenie ryżu Malusog, będącego lokalną odmianą złotego ryżu. Urzędnicy mieli nadzieję, że w ciągu 8 kolejnych lat odmiana ta będzie stanowić 10 proc. krajowych zbiorów ryżu. Dzięki temu możliwa byłaby skuteczna walka z niedoborem witaminy A, która powoduję ślepotę, a czasem prowadzi do śmierci. Jak podaje "Science" szacuje się, że 15 proc. filipińskich niemowląt i dzieci ma niedobór witaminy A.

Sąd wprowadził w kwietniu 2024 r. zakaz upraw złotego ryżu, na podstawie pozwu wniesionego m.in. przez organizację Greenpeace. W orzeczeniu stwierdził, że w przypadku braku naukowego konsensusu dotyczącego bezpieczeństwa złotego ryżu, nie powinien on być uprawiany komercyjnie. Sędziowie uznali, że rząd nie ustanowił mechanizmów monitorowania bezpieczeństwa uprawy i spożycia tej odmiany. Zablokował on również prowadzenie badań terenowych w szklarniach i na otwartych polach. Sąd nie podjął decyzji, czy plantacje złotego ryżu mają zostać zniszczone.

Zdaniem Ingo Potrykusa, biotechnologia roślin ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii, który współkierował badaniami nad ryżem o złotej barwie, decyzja sądu "to katastrofa dla Filipin i innych państw".

Dla Wilhelminy Pelegriny, działaczki Greenpeace w Azji Południowo-Wschodniej, jest to "monumentalne zwycięstwo filipińskich rolników i Filipińczyków". "Nigdy nie udowodniono, że uprawy GMO są bezpieczne" – dodała.

Obecna odmiana złotego ryżu ma dwa dodane geny - jeden pochodzący z kukurydzy, a drugi z bakterii. Umożliwiają one roślinie wytwarzanie związku, który organizm ludzki przekształca w witaminę A po spożyciu ryżu.

Australia, Nowa Zelandia, Kanada i Stany Zjednoczone zatwierdziły złoty ryż do spożycia, chociaż uprawy tej rośliny są w tych krajach bardzo niewielkie lub nie ma ich tam wcale.

Oprócz Filipin tylko Bangladesz jest bliski rozpoczęcia uprawy złotego ryżu do spożycia. Tamtejszy wniosek o rozpoczęcie sadzenia jest rozpatrywany od 2017 r.(PAP)

mzb/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie podnoszą ryzyko depresji

  • Fot. Adobe Stock

    Pradawne wirusy wspierają nowotwory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera