Uczelnie i instytucje

Opole/Pojazdy napędzane pułapkami na myszy na PO

06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik
06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

Na Politechnice Opolskiej w piątek odbyły się zawody o puchar Dziekana Wydziału Mechanicznego. Konkurs polegał na skonstruowaniu pojazdu napędzanego pułapką na myszy.

Jak wyjaśniał dr inż. Grzegorz Borsuk - organizator zawodów, tego typu wydarzenia są popularne na wielu zagranicznych uczelniach. W USA organizowane są nawet rozgrywki pomiędzy uczelniami. W konkursie o puchar Dziekana Wydziału Mechanicznego uczestniczyć mogli studenci i uczniowie szkół średnich. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: przejazdu na czas oraz na największą odległość przy jednym napięciu pułapki.

"Chcemy pokazać młodym ludziom, że można wykonać pojazd, który nie będzie potrzebował silnika ani spalinowego, ani elektrycznego; napędem będzie jedno naciągnięcie pułapki na myszy. Każda z drużyn po rejestracji otrzymała pakiety startowe: pułapkę na myszy, płyty CD, z których miały zostać wykonane koła. Cała reszta to efekt ich kreatywności. Pojazdy są bardzo różne, jedne są większe, jedne mniejsze, ale widać, że sposób wykonania powoduje, że albo uzyskamy efekt najdłuższej odległości albo najszybszego przejazdu" - powiedział dr inż. Borsuk.

W tegorocznych, trzecich już zawodach uczestniczyło trzynaście drużyn. W kategorii przejazd na odległość 1. miejsce z dystansem 22,02 m zajął Karol Ksoll z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu. W kategorii przejazd również pierwsze miejsce zdobył przedstawiciel szkoły z woj. śląskiego - Robert Bogaczyk z wynikiem 2,4 sekundy (CKZiU Racibórz).(PAP)

Marek Szczepanik

masz/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Lekarski, psychologia, finanse i rachunkowość oraz informatyka - najpopularniejszymi kierunkami na studia

  • 11.06.2024. Biblioteka Politechniki Rzeszowskiej w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Rzeszów/ Lotnictwo i kosmonautyka, kryminologia, kierunek lekarski to najpopularniejsze kierunki studiów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera