Rozpoczął się Tydzień Kryształów w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Kryształ cukru pod mikroskopem; Adobe Stock
Kryształ cukru pod mikroskopem; Adobe Stock

Trwający od poniedziałku Tydzień Kryształów jest kolejnym spośród "50 tygodni w Mieście Nauki” organizowanych w Katowicach i okolicznych miastach. Tygodnie tematyczne, poświęcone istotnym społecznie zagadnieniom, są częścią obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Obchody EMNK 2024 podzielono na grupy programowe. Oprócz 50 tygodni w Mieście Nauki są to: Miasto–Region–Akademia, program młodych Miasta Nauki, program edukacyjny Nauczyciele Nauczycielom i program wydarzeń specjalnych. Najbardziej widoczne w przestrzeni publicznej są wydarzenia 50 tygodni w Mieście Nauki.

Cykl ten otworzył w styczniu Tydzień Zimna, kolejne tygodnie dotyczyły skarbów, rysunków, sztucznej inteligencji, gór czy miłości. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni konsorcjum, która zapewnia program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych i rozrywkowych. Za rozpoczęty w poniedziałek Tydzień Kryształów odpowiada Uniwersytet Śląski (UŚ) w Katowicach.

"Podczas Tygodnia Kryształów zapraszamy do odkrycia tego, jak fascynujący jest świat kryształów i jakie są ich wyjątkowe właściwości. Będzie to również doskonała okazja do zgłębienia wiedzy na temat ich zastosowania" - zachęca uczelnia.

Organizatorzy wydarzenia podkreślili, że ze względu na swoją różnorodność i unikalność, kryształy wykorzystuje się zarówno w wielu aspektach życia codziennego, jak i w zaawansowanych technologiach.

"Nie każdy zdaje sobie sprawę, że na co dzień otacza nas mnóstwo substancji, materiałów, przedmiotów, które mają strukturę kryształu. Znane wszystkim diamenty to kryształy czystego węgla, ale kryształami są również np. sól czy cukier" - dodał UŚ.

Wśród bogatego programu Tygodnia Kryształów znalazły się warsztaty wycinania z papieru, które odbędą się w poniedziałek. "Kryształy z papieru" - wykonywane tradycyjną techniką z papieru składanego w dwie, cztery lub nawet więcej warstw - charakteryzują się powtarzalnymi wzorami.

Tego samego dnia Akademia Sztuk Pięknych zaprasza na Rynek w Katowicach do wspólnego tworzenia graffiti. Graffiti będzie powstawać na specjalnie przygotowanych podłożach, nawiązujących do struktury kryształu.

Od wtorku do czwartku odbywać się będą warsztaty interaktywne "Krystaliczna czystość", w czasie których można dowiedzieć się, czym jest struktura krystaliczna, co nazywamy komórką elementarną oraz co to jest układ krystalograficzny.

Także od wtorku do czwartku odbywać się będą wykłady połączone z pokazami pt. "Przepis na kometę". Podczas wydarzenia można dowiedzieć się, skąd pochodzą komety oraz jak zmienia się ich wygląd w trakcie podróży przez obszar Układu Słonecznego.

"Kryształowy spacer dźwiękowy" zaplanowany jest na środę. W towarzystwie fizyków i muzyków będzie można zwiedzić Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i zgłębić wiedzę, nasłuchując kryształowych dźwięków.

W czwartek zaplanowana jest konferencja naukowa "Kryształy – porządek, piękno i użyteczność", która poświęcona będzie m.in. szkłom metalicznym, kryształom półprzewodnikowym; podczas konferencji wręczone zostaną nagrody XI Ogólnopolskiego Konkursu Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej 2024.

W piątek można będzie zobaczyć interaktywną wystawę "Carboneum – centrum wiedzy o węglu", która znajduje się w 100-letniej wieży ciśnień. Jest to nowoczesna ekspozycja łącząca w sobie funkcje centrum nauki i klasycznej wystawy edukacyjnej.

Także w piątek odbędą się warsztaty "Jak wywołać ducha kryształu?", podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak wywołać ducha z materiału monokrystalicznego przy wykorzystaniu specjalnej lampy, niewidzialnego promieniowania, kliszy fotograficznej i kilku chemicznych mikstur.

Kolejnego dnia zaplanowany jest wykład "Zaskakujące kryształy". Popularyzator nauki Wiktor Niedzicki opowie o niezwykłych i zaskakujących kształtach i budowie kryształów.

Ostatniego dnia, w niedzielę, odbędzie się rodzinna gra terenowa z Uniwersytetem Śląskim "W Poszukiwaniu Kryształów" oraz piknik w Dolinie Trzech Stawów, Harpagan z Tres Amigos.

Szczegółowy harmonogram Tygodnia Kryształów znajduje się na stronie internetowej: https://program.miastonauki.pl/tydzien-krysztalow (PAP)

Julia Szymańska

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera