MKiŚ: w Polsce jest ponad 300 składowisk odpadów, które mogą stanowić szczególne zagrożenie

Sosnowice, 22.11.2023. Składowisko w Sosnowicach (pow. kamieński), 22 bm., na terenie którego zabezpieczano zakopane odpady, pochodzące z nielegalnego demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. (mb/amb) PAP/Marcin Bielecki
Sosnowice, 22.11.2023. Składowisko w Sosnowicach (pow. kamieński), 22 bm., na terenie którego zabezpieczano zakopane odpady, pochodzące z nielegalnego demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. (mb/amb) PAP/Marcin Bielecki

Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) w Polsce zlokalizowanych 311 składowisk odpadów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla społeczności lokalnych - przekazał we wtorek resort klimatu i środowiska.

Ministerstwo poinformowało w komunikacie, że omówienie problemów gospodarki odpadami było celem roboczego spotkania, w którym 10 czerwca uczestniczyła m.in. wiceminister Anita Sowińska oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska Joanna Piekutowska.

"Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) w Polsce zlokalizowanych 311 składowisk odpadów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla społeczności lokalnych" - podał resort klimatu.

Wyjaśniono, niektóre z takich miejsc znajdują się w pobliżu infrastruktury krytycznej, a "nagłe zdarzenia w takich miejscach mogą wpływać negatywnie na bezpieczeństwo państwa".

Jak zapewniła podczas spotkania Sowińska, "walka z nielegalnymi miejscami gromadzenia odpadów niebezpiecznych jest jednym z priorytetów polskiego rządu, co znalazło odzwierciedlenie w umowie koalicyjnej". "Podchodzimy do tej kwestii w sposób kompleksowy – chcemy nie tylko zlikwidować miejsca nielegalnego gromadzenia odpadów, ale także przeciwdziałać takim działaniom w przyszłości" - dodała.

Resort przekazał, że podczas spotkania podkreślano zasadność ustalenia wspólnych, jednolitych w całym kraju kryteriów, które pozwoliłyby usystematyzować dane na temat miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów i dalszego postępowania z nimi. "Wskazywano ponadto na konieczność podjęcia działań legislacyjnych, zwłaszcza w celu usprawnienia działań Inspekcji Ochrony Środowiska" - wskazano. (PAP)

mick/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Dolnośląskie Centrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem

  • Fot. Adobe Stock

    Rekordowa skala odmów szczepień i zachorowań na odrę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera