Uczelnie i instytucje

Politechnika Łódzka i Krajowa Grupa Spożywcza zainicjowały współpracę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Krajowa Grupa Spożywcza została nowym partnerem Politechniki Łódzkiej. Współpraca uczelni i producenta żywności ma podnieść poziom innowacyjności polskiej gospodarki w sektorach rolnym, spożywczym i paszowym.

Umowę partnerską zawarto w czwartek.

Jak podkreślił podczas uroczystości rektor łódzkiej uczelni prof. Krzysztof Jóźwik, porozumienie obejmuje badania, rozwój oraz kształcenie. Wyjaśnił, że obie instytucje mają pracować wspólnie nad kluczowymi obszarami, które mają znaczenie dla rolnictwa, obszarów wiejskich i konsumentów.

Współpraca między uczelnią a holdingiem ma polegać na opracowywaniu i wdrażaniu nowoczesnych, innowacyjnych technologii w produkcji rolnej, w sektorze cukrowniczym, skrobiowym, rolno-nasiennym, przetwórstwa i spożywczym. W ramach umowy planowane są wizyty studyjne oraz praktyki studenckie w zakładach należąych do Krajowej Grupy Spożywczej.

Związany z kształceniem na PŁ w zakresie cukrownictwa prof. Stanisław Brzeziński wskazał, że już wcześniej prace studentów przyczyniły się do modernizacji procesów technologicznych. Uczelnia prowadzi bowiem unikatowe badania i edukację w dziedzinie cukrownictwa. Studenci, którzy odbywają płatne staże w cukrowniach, zdobywają bezcenne doświadczenie, a ich prace dyplomowe przyczyniają się do rozwoju fabryk.

Badania prowadzone w Katedrze Cukrownictwa i Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności koncentrują się m.in. na wykorzystaniu produktów ubocznych powstających przy produkcji cukru. Ich celem jest osiągnięcie zrównoważonego i maksymalnie ekonomicznego procesu produkcji.

"Nasze Akredytowane Laboratorium Analityki Cukrowniczej jest gotowe wspierać Krajową Grupę Spożywczą w przeprowadzaniu zaawansowanych analiz cukrowniczych" – zapewnił kierujący katedrą prof. Andrzej Baryga. (PAP)

Bartłomiej Pawlak

bap/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera