Kraków/ Prof. Andrzej Szarata ponownie rektorem Politechniki Krakowskiej

Kraków, 31.03.2021. Główny budynek Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 31.03.2021. Główny budynek Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. PAP/Łukasz Gągulski

Prof. Andrzej Szarata został wybrany nowym rektorem Politechniki Krakowskiej. Był jedynym kandydatem w wyborach na kadencję 2024-2028, które odbyły się w czwartek.

Prof. Szarata ma kontynuować misję, rozpoczętą 12 maja 2023 roku, gdy objął funkcję rektora po uzupełniających wyborach na PK. Nową kadencję rozpocznie 1 września, obecna trwa do 31 sierpnia.

Wyboru rektora Politechniki Krakowskiej dokonało uczelniane kolegium elektorów, złożone z przedstawicieli wszystkich grup pracowników, studentów i doktorantów uczelni. Podczas wyborów obecnych było 59 z 60 elektorów. Kandydaturę Szaraty poparło 57 elektorów.

„Dziękuję społeczności politechniki za zaufanie, którym mnie ponownie obdarzyła. To honor i ogromne zobowiązanie stać na czele uczelni z takimi tradycjami i dorobkiem. Moim nadrzędnym celem będzie nadal budowanie wspólnoty akademickiej, w której każdy dobrze się czuje i rozwija swoje talenty, także dla dobra wspólnego, jakim jest nasza Politechnika” – powiedział rektor.

Zapowiedział, że będzie koncentrował się na rozwoju naukowym uczelni, nowoczesnym kształceniu, szerokiej współpracy z ośrodkami zagranicznymi, inwestycjami m.in. w infrastrukturę badawczą, bazę mieszkaniową dla studentów i rewitalizację kampusów.

„Chcemy utrzymać wysokie kategorie naukowe w ewaluacji i mamy ambicje, by Politechnika Krakowska znalazła się wkrótce w gronie uczelni badawczych. Nowe przestrzenie laboratoryjne planujemy w Czyżynach i przy ul. Warszawskiej, duże remonty przejdą nasze akademiki. Jeszcze mocniej postawimy na unowocześnienie naszych systemów informatycznych, co usprawni zarządzanie uczelnią. Jeszcze szerzej chcemy współpracować z otoczeniem gospodarczym, akademickim i samorządowym, a także zacieśnić więzi z naszymi wychowankami. Będziemy też jeszcze mocniej wspierać rozwój pracowników i studentów, szczególnie liderów nauki i dydaktyki" - zapowiedział.

Andrzej Szarata urodził się w 1975 r. w Krynicy-Zdroju. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu. W 1999 r. ukończył Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach (kierunek: budowa dróg i autostrad). W październiku 1999 r. rozpoczął pracę na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego w Instytucie Inżynierii Drogowej i Kolejowej Politechniki Krakowskiej. W kolejnych latach pełnił funkcje kierownicze jednostek tej uczelni, m.in. Katedry Systemów Transportowych PK. W 2016 r. został dziekanem Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej.

W maju 2023 r. objął funkcję rektora Politechniki Krakowskiej – po wyborach uzupełniających, zarządzonych po śmierci rektora prof. Andrzeja Białkiewicza.

Andrzej Szarata jest międzynarodowym ekspertem w obszarach transportu, systemów komunikacyjnych, modelowania podróży, efektywności funkcjonalnej rozbudowy infrastruktury transportowej, ze szczególnym uwzględnieniem modernizacji linii kolejowych i układu drogowego. Opracowywał modele transportowe m.in. dla Wrocławia, Poznania, Gdańska, Rzeszowa, Warszawy, Krakowa, Kielc, województw mazowieckiego i małopolskiego. Jest współautorem modelu transportowego greckich Salonik.

Jest członkiem wielu gremiów naukowych i doradczych, m.in. Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji przy Prezydencie RP. Od 2019 r. jest głównym konsultantem w pracach nad budową modelu transportowego Polski, prowadzonych przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.(PAP)

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera