Tancerze są mniej neurotyczni niż ogół populacji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Według niemieckich naukowców, zarówno profesjonalni tancerze, jak i amatorzy mają mniej neurotyczną osobowość niż ogół populacji. Jednocześnie są bardziej ugodowi, otwarci na doświadczenia i ekstrawertyczni.

Zespół z Instytutu Estetyki Empirycznej im. Maxa Plancka we Frankfurcie nad Menem informuje o wyraźnych związkach między zamiłowaniem do tańca i cechami osobowości.

Naukowcy dokonali analizy danych na temat cech charakteru prawie 5,5 tys. mieszkańców Szwecji i prawie 600 ochotników z Niemiec.

Swoją analizę oparli na opisującej osobowość tzw. wielkiej piątce, która określa poziom neurotyczności, ekstrawersji, otwartości na doświadczenie, ugodowości i sumienności.

„Wyjątkowe w tej pracy jest to, że zgromadziliśmy bardzo duże próby z dwóch różnych krajów. Takie dane są zazwyczaj rzadkie, a wcześniejsze badania często opierały się na niewielkich próbach” – podkreśla Fredrik Ullén, główny autor publikacji, która ukazała się w piśmie „Personality and Individual Differences”.

Informacje na temat osobowości badacze odnieśli do danych na temat uczestnictwa ochotników w różnych zajęciach tanecznych.

Wcześniejsze badania wskazały już, że muzycy są bardziej ugodowi i bardziej otwarci, a jak się teraz okazało, to samo dotyczy tancerzy.

Ponadto, w porównaniu do muzyków i ogólnej populacji tancerze są mniej neurotyczni.

Dało się także zauważyć różnice między osobowościami osób uprawiających różne style tańca.

Na przykład miłośnicy swingu wydawali się mniej neurotyczni niż osoby uprawiające tańce latynoamerykańskie czy taniec towarzyski. Te wyniki wymagają jednak potwierdzenia.

W przyszłych badaniach naukowcy chcą właśnie bliżej przyjrzeć się różnym stylom tańca oraz różnym kulturom. (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera