Brazylia/ W Amazonii odnotowano w pierwszym półroczu prawie 13,5 tys. pożarów

24.08.2019 EPA/JOEDSON ALVES
24.08.2019 EPA/JOEDSON ALVES

W brazylijskiej Amazonii odnotowano od stycznia do czerwca 2024 roku 13 489 pożarów lasów, o 61 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – podał w poniedziałek brazylijski instytut badań kosmicznych INPE po analizie zdjęć satelitarnych. Według ekspertów do znacznego wzrostu liczby pożarów przyczyniła się susza.

W tym samym okresie ubiegłego roku odnotowano w brazylijskiej Amazonii 8 334 pożary.

Odkąd w 1998 roku INPE zaczął zestawiać takie dane, tylko w dwóch latach odnotowano od stycznia do czerwca więcej pożarów – w 2003 i 2004 roku, gdy było ich ponad 17 tys.

Agencja AFP ocenia najnowsze dane jako złe wieści dla administracji lewicowego prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy, ponieważ wynika z nich, że liczba pożarów rośnie mimo spadku tempa wylesiania Amazonii.

Rekordowe liczby pożarów lasów wystąpiły w pierwszej połowie roku również w dwóch innych znanych z bioróżnorodności ekosystemach. Na równinie Pantanal, największych mokradłach na Ziemi, odnotowano ponad 3,5 tys. pożarów, a więc 20 razy więcej niż rok wcześniej, a w pokrytym sawanną ekoregionie Cerrado - ponad 13 tys. pożarów.(PAP)

wia/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Moderna prowadzi zaawansowane badania na szczepionką przeciwko ptasiej grypie

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Przy budowie metra odkryto ruiny zakładu stoczniowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera