Scanway zaprezentował pierwsze zdjęcia z lotu rakiety Ariane 6

Fot. Scanway - materiały prasowe
Fot. Scanway - materiały prasowe

Polska firma Scanway - wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną oraz spółką ArianeGroup - zaprezentowała pierwsze zdjęcia z inauguracyjnego lotu rakiety Ariane 6. Obrazy te potwierdzają działanie oferowanego przez Scanway systemu wizyjnego w warunkach kosmicznych - poinformowała firma.

Start rakiety ESA Ariane 6 przeprowadzono 9 lipca wieczorem (czasu polskiego) z portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej.

"Zarejestrowane przez dwukamerowy zestaw optyczny ujęcia potwierdzają działanie oferowanego przez Scanway systemu wizyjnego w warunkach kosmicznych, dzięki czemu kolejny produkt Spółki uzyskał tzw. flight heritage" - podała firma w czwartkowym komunikacie. "Flight heritage" to certyfikat potwierdzający, że rozwiązanie sprawdziło się w środowisku kosmicznym.

Jak poinformowała firma, SCS (Scanway Camera System) - będący częścią projektu YPSat (Young Professional Satellite) biorącego udział w locie Ariane 6 - jest oparty o rozwiązania "sprawdzone wcześniej przez Scanway podczas własnej misji kosmicznej STAR VIBE przeprowadzonej w ubiegłym roku".

"Flight heritage dla naszych kamer obsługujących start rakietowy jest cenny i ważny dla możliwej komercjalizacji tej linii produktów w przyszłości. Trendy i zgłaszane nam zapotrzebowanie wskazują na biznesową potrzebę rozwoju tego rodzaju produktów, umożliwiających szereg cennych zadań, m.in. autodiagnostykę satelitów, rakiet nośnych i każdego sprzętu kosmicznego, którego właściciel chciałby zobaczyć, co się z nim dzieje na orbicie" - skomentował Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway S.A., cytowany w informacji prasowej.

Firma podała, że system Scanway składa się z dwóch szerokokątnych kamer, elektroniki i interfejsów mechanicznych - "zdolnych do dostarczania obrazu w dwóch trybach: wideo do 1080p i 30 fps lub 720p i 60 fps oraz foto z rozdzielczością 12,3 Mpix". "Pozyskane i dostarczone przez Scanway dane posłużą Europejskiej Agencji Kosmicznej do szczegółowych analiz oraz optymalizacji kolejnych lotów Ariane 6" - czytamy w komunikacie.

Dyrektor operacyjny Scanway Mikołaj Podgórski poinformował, że pierwsze opublikowane przez firmę zdjęcia zostały wykonane kamerami dysponującymi rozdzielczością rzędu 12,3 Mpix. Powstało również nagranie wideo, które - po skompresowaniu - zostało z sukcesem przesłane na Ziemię. "Poza walorem estetycznym, który w naszej opinii jest spektakularny, to kolejny pokaz umiejętności zespołu Scanway w obszarze, w którym się specjalizujemy, czyli kamer, teleskopów i szeroko technologii obserwacyjnej z kosmosu" - podkreślił Podgórski, cytowany w komunikacie.

"Nie osiadamy jednak na laurach, bo za moment znów lecimy w kosmos, tym razem w projekcie EagleEye, czyli największym polskim satelicie w historii rozwoju krajowego sektora kosmicznego. To projekt realizowany w konsorcjum z Creotech Instruments S.A. i Centrum Badań Kosmicznych PAN, a my dostarczyliśmy w nim teleskop optyczny zdolny do zobrazowań Ziemi w rozdzielczości rzędu 1-2 m na piksel, w zależności od aktualnej orbity. To największy opracowany, zbudowany i użyty do tej pory w Polsce teleskop i kolejny kamień milowy w rozwoju naszej Spółki" - dodał.

Rakieta Ariane 6 jest następcą użytkowanej w latach 1996-2023 rakiety Ariane 5, która wykonała łącznie 117 lotów, z czego 112 zakończyło się sukcesem. Ariane 6 ma obecnie zakontraktowanych 30 lotów, drugi lot odbyć ma się jeszcze w tym roku, a kolejnych sześć zaplanowanych jest na rok 2025.

Projekt rakiety Ariane 6 był realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA we współpracy z podmiotami z 13 krajów europejskich, a głównym wykonawcą odpowiadającym za budowę rakiety została firma kosmiczna ArianeGroup – spółka joint venture pomiędzy Airbus Defence and Space oraz Safran.(PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

  • Fot. materiały prasowe

    J.Kosiec: jest jeszcze szansa na kontakt z EagleEye; w planach trzy kolejne satelity

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera