Kardiolog: chorzy na serce nie mogą mieć wakacji od leków

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Osoby z chorobami układu krążenia nie mogą mieć wakacji od leków zapisanych przez lekarza; powinni je przyjmować regularnie przez cały rok – przypomina kardiolog prof. Piotr Jankowski, ekspert kampanii „Akcja Kardioprotekcja”.

„W okresie wakacyjnym wiele osób boryka się z trudnościami w utrzymaniu nawyku regularnego stosowania leków, co może skutkować pominięciem dawek i obniżeniem efektywności terapii. Regularne stosowanie leków jest kluczowe dla zapobiegania zaostrzeniom chorób sercowo-naczyniowych oraz utrzymania zdrowia, szczególnie w warunkach, gdy zmiany stref czasowych, stres związany z podróżami i zmienne otoczenie mogą negatywnie wpłynąć na systematyczność przyjmowania leków” – skomentował cytowany w informacji prasowej kardiolog prof. Piotr Jankowski, ekspert kampanii „Akcja Kardioprotekcja”.

Jak zaznaczył, przestrzeganie zaleceń lekarskich w okresie wakacyjnym może przynieść wymierne korzyści, takie jak poprawa samopoczucia, zapobieganie komplikacjom zdrowotnym oraz umożliwienie cieszenia się aktywnością i relaksem podczas urlopu.

Tymczasem, zgodnie z szacunkami, jedynie połowa pacjentów przestrzega wytycznych dotyczących przyjmowania leków zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Wyniki międzynarodowych badań wskazują, że 39 proc. pacjentów zapomina o przyjmowaniu leków, 20 proc. pacjentów nie wykupuje kolejnych recept na czas, a 10 proc. pacjentów odkłada zakup leków, co prowadzi do pominięcia przyjmowanych dawek.

Jednocześnie z danych wynika, że przyczyną około 10 proc. przypadków powtórnych zawałów serca jest nieprawidłowe stosowanie się pacjenta do zaleceń lekarskich.

„Zazwyczaj na początku terapii motywacja do regularnego przyjmowania leków jest na wysokim poziomie. Wielu pacjentów odczuwa ulgę, gdy rozpoczynają leczenie i zauważają znaczną poprawę samopoczucia. Kiedy objawy choroby ustępują dzięki leczeniu farmakologicznemu, łatwo jest zapomnieć o regularnym przyjmowaniu leków” – wyjaśnił prof. Jankowski.

Zmiana codziennej rutyny w związku z wakacjami jest czynnikiem, który może przyczyniać się do pomijania zaleconych dawek leków.

Dlatego eksperci kampanii „Akcja Kardioprotekcja” przygotowali kilka wskazówek, które mogą pomóc w przygotowaniu się do podróży i w regularnym przyjmowaniu leków podczas wakacyjnych wypraw.

Przed wyjazdem warto zrobić listę leków, które powinniśmy zabrać ze sobą, a także sprawdzić zapas leków i upewnić się, że mamy niezbędne recepty na nie. Ważne jest, byśmy mieli pewność, że na cały wyjazd starczy nam dawek leków. Dobrze jest też zabezpieczyć większy zapas dawek na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, jak np. wydłużony czas podróży.

W podróż osoby z chorobami układu krążenia powinny zabrać dokumentację medyczną, w tym listę zażywanych leków i zaświadczenia od lekarza, na wypadek kontroli bezpieczeństwa na lotnisku lub kontroli celnej na granicy.

Leków nigdy nie powinno się zostawiać w schowku lub w bagażniku auta. Leki, które muszą być przechowywane w lodówce, warto zapakować do specjalnej torby termicznej, którą można nabyć np. w aptece.

Na wszelki wypadek dobrze jest sprawdzić, gdzie w miejscu docelowym podroży znajdują się apteki i placówki medyczne, aby wiedzieć, gdzie w razie potrzeby można skorzystać z pomocy medycznej lub zakupić leki.

Aby pamiętać o przyjmowaniu leków, warto powiązać tę czynność z codziennymi rytuałami, jak posiłki, poranna toaleta lub wieczorna higiena.

Pomóc może też korzystanie ze specjalnych pojemników z oznaczeniem dnia tygodnia i przegródkami dla dawek przyjmowanych o różnych porach dnia. Jeśli leki różnią się kolorem można to zapamiętać i powiązać z przyjmowaniem tabletki danego koloru o konkretnej porze dnia.

Do przypominania o zażywaniu leków można wykorzystać funkcję alarmu w telefonie, bądź też pobrać jedną z wielu dostępnych aplikacji do zarządzania lekami, która będzie wysyłać powiadomienia o zaplanowanych dawkach.

Jeśli podróżujemy z innymi osobami, warto je poinformować o tym, jakie leki przyjmujemy i poprosić, by przypominały o zażywaniu dawki w razie potrzeby. Przed wyjazdem warto zawsze skonsultować się z lekarzem odnośnie do ewentualnych zaleceń dotyczące zmian w dawkowaniu leków.

Druga edycja kampanii „Akcja Kardioprotekcja” ma na celu poprawę świadomości dotyczącej prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Inicjatorem kampanii jest firma Zentiva. (PAP)

jjj/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Pyrć: zalecenia w sprawie mpox są racjonale i adekwatne

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: otyłość i nadwaga globalnym wyzwaniem; brakuje programów edukacyjnych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera