Hipopotamy podczas kłusu odrywają się całkowicie od ziemi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Hipopotamy zwyczajne podczas przemieszczania się z dużą prędkością odrywają się całkowicie od ziemi i unoszą się w powietrzu przez 0,3 s. – twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach pisma naukowego "PeerJ". Ich zdaniem wznoszenie się w powietrzu jest niebezpieczne, gdyż zwierzę traci kontrolę nad ruchami.

Naukowcy po raz pierwszy zbadali, w jaki sposób przemieszczają się hipopotamy - dochodząc do wniosku, że poruszają się one dwutaktowym chodem zwanym kłusem. Oznacza to, że dwie przeciwległe kończyny czyli prawa przednia i lewa tylna - lub odwrotnie - jednocześnie odbijają się od ziemi.

"Hipopotamy zasadniczo tylko kłusują" – powiedział w środę główny autor badania prof. John Hutchinson, w rozmowie z portalem LiveScience. Jak zaznaczył zwierzęta te kłusują bez względu na osiąganą przez nich prędkość, która może wynieść nawet do 30 km/h.

Podczas przemieszczania występuje tzw. faza powietrzna, która wynosi ok.0,3 s. Według naukowców to "dość długi czas", biorąc pod uwagę, że hipopotamy wykonują do trzech kroków na sekundę. "Oznacza to, że hipopotamy mają większe zdolności atletyczne niż słonie, które nie unoszą się w powietrzu" – wyjaśnił Hutchinson. W jego opinii podskakujący chód jest bardziej wydajny i potencjalnie szybszy niż pozostawanie na ziemi. Jednocześnie jest on bardzo ryzykowna dla zwierząt, gdyż w momentach, gdy się unoszą, nie kontrolują swoich ruchów.

Wyniki badań opublikowane w „PeerJ” zostały oparte na analizie materiału filmowego, które przedstawiały 32 zwierzęta w ruchu.

Hipopotam zwyczajny (Hippopotamus amphibius) jest piątym najcięższym żyjącym ssakiem lądowym, po trzech gatunkach słoni i białym nosorożcu. Dorosły osobnik może ważyć od 1500 kg do nawet 3600 kg. (PAP)

mzb/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mysz na miarę możliwości pierwotniaka

  • Jadalne gniazda ptaków. Fot. Adobe Stock

    Napój z dodatkiem jadalnych ptasich gniazd ma pomóc walce z nadciśnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera