Wiceprezes PAN członkiem rady Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii

08.06.2015 PAP/Paweł Supernak
08.06.2015 PAP/Paweł Supernak

Wiceprezes PAN prof. Dariusz Jemielniak został członkiem Rady Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT, European Institute of Innovation & Technology). Radę tę powołuje Komisja Europejska.

European Institute of Innovation & Technology (Europejski Instytut Innowacji i Technologii, EIT) jest organem Unii Europejskiej, którego głównym celem jest wspieranie innowacji oraz rozwoju technologicznego w Europie.

Rada EIT składa się z 15 osób - profesjonalistów w dziedzinach edukacji, badań i biznesu. Wybierani są oni przez Komisję Europejską na 4-letnią kadencję. W lipcu br. powołano 5 nowych członków rady, w tym prof. Jemielniaka.

Rada EIT pełni kilka zadań. nadaje instytutowi strategiczne kierunki działania, a także wybiera i monitoruje jego Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (KIC), a więc europejskie sieci rozwiązujące konkretne wyzwania społeczne (m.in. zrównoważona energia, zmiany klimatyczne, zdrowa żywność czy zielony transport). W skład KIC-ów wchodzą uczelnie, ośrodki badawcze, przedsiębiorstwa, inwestorzy, a także instytucje publiczne i NGO.

Zadaniem EIT jest wspieranie programów edukacyjnych na różnych poziomach, w tym studiów magisterskich i doktoranckich, które są skoncentrowane na innowacjach i przedsiębiorczości.

EIT Inwestuje też w start-upy i małe przedsiębiorstwa: daje im wsparcie finansowe i mentoringowe, by skutecznie komercjalizować innowacyjne pomysły.

EIT został założony w 2008 roku w ramach inicjatywy mającej na celu zwiększenie konkurencyjności Europy na arenie międzynarodowej poprzez połączenie trzech kluczowych elementów: edukacji, badań naukowych oraz biznesu.

Prof. Jemielniak - jak informuje - jest trzecią osobą z Polski w historii, która będzie pełniła tę funkcję.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Pasywny chłód z polską Nagrodą Jamesa Dysona

  • Adobe Stock

    Raport: ponad 90 proc. firm life sciences przewiduje, że GenAI wpłynie na ich rozwój

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera