Uczelnie i instytucje

Kielce/ Najpopularniejsze kierunki studiów: lekarski, psychologia, informatyka i budownictwo

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Kierunek lekarski i psychologia cieszyły się największym zainteresowaniem podczas pierwszego etapu rekrutacji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Informatyka i budownictwo to z kolei najczęściej wybierane kierunki na Politechnice Świętokrzyskiej.

Kieleckie uczelnie publiczne podsumowały pierwszy etap rekrutacji. Jak poinformował w piątek rektor UJK prof. Stanisław Głuszek, na studiach stacjonarnych przygotowano 4868 miejsc, zgłosiło się 7637 kandydatów. Studenci mogli wybierać spośród 60 kierunków.

Największym zainteresowaniem cieszył się kierunek lekarski (27,5 osoby na jedno miejsce), psychologia (5,6) oraz fizjoterapia i kosmetologia (po 4,5). Kłopoty mogą być z uruchomieniem w najbliższym roku akademickim geografii. Chęć studiowania na tym, kierunku wyraziło zaledwie kilka osób.

Na niektórych kierunkach pozostały jeszcze wolne miejsca. Łącznie jest ich 765 w Kielcach i 80 w filii UJK w Sandomierzu.

„Jestem zadowolony z tej rekrutacji, biorąc pod uwagę lata poprzednie i mając na uwadze niż demokratyczny. Liczba zgłoszeń była większa od tej ubiegłorocznej. Jeśli chodzi o wolne miejsca, to liczę, że większość z nich wypełnimy w drugim naborze, dotyczy to także naszej filii w Sandomierzu” – powiedział w piątek rektor UJK.

Studia na UJK chce także rozpocząć około 250 cudzoziemców, m.in. z Algierii, Chin, Rwandy, Mongolii i USA. Zgłoszenia przyjmowane były także na dwa nowo uruchomione kierunki: rolnictwo i turystykę prozdrowotną.

Rekrutacja w drugim naborze prowadzona będzie od 17 lipca do 17 września.

W wypadku Politechniki Świętokrzyskiej na wszystkie 24 przygotowane kierunki zarejestrowało się prawie 2,5 tys. chętnych. Najpopularniejsze okazały się: informatyka – 307 kandydatów, budownictwo – 175 kandydatów, architektura – 126 kandydatów, automatyka i robotyka – 163 kandydatów.

„To, co może przyciągać przyszłych studentów, to na pewno stypendia. Na sześciu kierunkach, które proponuje uczelnia, można starać się o 1500 złotych finansowego wsparcia. W tym roku Urząd Marszałkowski zobowiązał się do przeznaczenia stu takich stypendiów. Stąd dużo większe zainteresowanie studiowaniem między innymi budownictwa, inżynierii środowiska czy np. inżynierii danych” – zaznaczył prorektor ds. studenckich prof. Artur Maciąg.

Uczelnia zanotowała również rekordowy wzrost studentów zagranicznych. W tym roku studiowaniem na Politechnice Świętokrzyskiej zainteresowanych jest ponad 700 kandydatów. Są to głównie osoby z Algierii i Ukrainy, ale także z Etiopii, Nigerii czy Maroka.

1 sierpnia na PŚk rozpocznie się rekrutacja dodatkowa, która zostanie zorganizowana z myślą o osobach poprawiających maturę. Potrwa ona do 15 września. Łącznie uczelnia przygotowała w tym roku ponad 2700 miejsc na studia stacjonarne.(PAP)

wdz/ maj/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera