Produkty z kakao mogą zawierać metale ciężkie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Część produktów mających w składzie kakao zawiera metale ciężkie w stężeniach przekraczających dopuszczalne wartości. Problem dotyczy zwłaszcza produktów organicznych - wynika z analiz naukowców z George Washington University (GWU), opisanych w "Frontiers in Nutrition".

"Wszyscy uwielbiają czekoladę. Ważne jest jednak, by folgować sobie w sposób umiarkowany - podobnie, jak z innymi produktami, które zawierają metale ciężkie, np. dużymi rybami, takimi jak tuńczyk, albo niemytym ciemnym ryżem - mówi Leigh Frame, ekspert w zakresie medycyny integracyjnej i badań klinicznych w School of Medicine and Health Sciences na GWU. - Choć nie da się całkowicie uniknąć metali ciężkich w jedzeniu, należy być ostrożnym w kwestii tego, co jemy i w jakiej ilości".

Naukowcy doszli do tych wniosków po analizie 72 produktów mających w składzie kakao, m.in. gorzkiej czekolady, dostępnych w amerykańskich sklepach. Ich skład analizowali przez okres ośmiu lat (testy prowadzone były co dwa lata). Badacze sprawdzali zanieczyszczenie metalami ciężkimi, które w określonych stężeniach stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia - ołowiem i kadmem, a także arszenikiem.

Uzyskane wartości odnieśli do maksymalnych dopuszczalnych stężeń metali ciężkich i ich związków.

Jak twierdzą, maksymalna dopuszczalna dawka ołowiu była przekroczona w 43 procentach badanych produktów, zaś kadmu - w przypadku 35 procent. Jeśli chodzi o arszenik, przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej dawki nie odnotowano.

Co ciekawe, produkty oznaczone jako organiczne miały wyższe stężenie ołowiu i kadmu, niż produkty nieorganiczne.

W przypadku przeciętnego konsumenta spożycie pojedynczej porcji produktów zawierających kakao nie musi oznaczać ryzyka dla zdrowia. Jednak już zjadanie wielu takich porcji - albo jednoczesne konsumowanie różnych produktów mogących zawierać metale ciężkie - może prowadzić do przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej dawki.

Do grupy pokarmów o potencjalnie dużej zawartości ołowiu należą takie produkty zwierzęce, które bioakumulują metale ciężkie (np. skorupiaki czy niektóre podroby) oraz pokarmy i suplementy ziołowe uzyskane z zanieczyszczonych gleb i/lub importowane z krajów, gdzie normy i regulacje są mniej restrykcyjne, np. Chin, Nigerii, Indii, Egiptu.

Jeśli chodzi o ryzyko przekroczenia bezpiecznej dawki kadmu - niepokoje dotyczą spożywania niektórych alg, zwłaszcza Hijiki.

Konsumenci powinny być świadomi możliwego ryzyka skumulowanej ekspozycji, szczególnie w przypadku produktów z kakao oznaczanych jako organiczne, gdyż mogą zawierać one większe stężenia metali ciężkich. Jednorazowa porcja gorzkiej czekolady to ok. 28 gramów. Zwykle sugeruje się, że taka ilość jest korzystna dla zdrowia, m.in. układu krążenia, zdolności poznawczych czy łagodzenia chronicznych stanów zapalnych.

Badanie opublikowano na łamach "Frontiers in Nutrition". (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera