Nagroda dla polskiej ekspertki prawa kosmicznego

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Dr hab. Katarzyna Malinowska, dyrektorka Centrum Studiów Kosmicznych Akademii Leona Koźmińskiego, otrzymała nagrodę Rosalind Franklin Society 2023 za wybitne osiągnięcia naukowe w obszarze prawa kosmicznego – poinformowała uczelnia.

Dr hab. Malinowska zdobyła uznanie za swoje badania dotyczące prawa kosmicznego, w szczególności za pracę "Challenges of Entering the Space Market: Case of Entrepreneurs in Central Eastern Europe".

Jak zauważa badaczka w nagrodzonej publikacji, wyzwaniami dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej są m.in. niesprzyjające lotom kosmicznym położenie geograficzne, trudności w pozyskaniu kapitału niezbędnego do rozwoju czy ograniczona świadomość korzyści płynących z sektora kosmicznego wśród klientów publicznych. Profesor ALK wraz ze współautorami artykułu (inżynier, prawnicy, przedstawiciele administracji) dokonała analizy sektora kosmicznego dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski jako największej gospodarki w regionie.

Eksperci zidentyfikowali wspólne bariery, a także możliwości tego – jak podkreślono w publikacji – bogatego i różnorodnego regionu oraz jego szanse na sukces w kosmicznym „biznesie”.

Artykuł ukazał się w czasopiśmie NEW Space, współpracującym ze Stowarzyszeniem Rosalyn Franklin. Wydawnictwo Mary Ann Liebert podało informację o przyznaniu prof. Katarzynie Malinowskiej jednej z nagród, przyznawanych corocznie za wybitne badania przeprowadzone przez kobiety i mniejszości niedostatecznie reprezentowane w nauce, które zostały opublikowane w czasopismach wydawcy. Lista wszystkich nagrodzonych wraz z opisem ich badań znajduje się w prezentacji zamieszczonej na stronie RFS Awards in Science (badania Polki przedstawiono na s.119). https://www.rosalindfranklinsociety.org/

Rosalind Franklin Society promuje osiągnięcia kobiet oraz przedstawicieli mniejszości w naukach ścisłych, technologii, inżynierii i matematyce. Patronką organizacji jest brytyjska krystalografka, której prace miały kluczowe znaczenie dla odkrycia struktury DNA. Obecnie stowarzyszenie działa na rzecz równości płci i różnorodności w świecie nauki.

Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ W Stalowej Woli odbędzie się hackathlon NASA

  • Na zdjęciu Jeffrey A. Hoffman. EPA/LASZLO BELICZAY 17.01.2006

    Kraków/ Astronauta Jeffrey Hoffman gościem sobotniego wydarzenia na UJ

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera