Szczepionka obniżająca emisję metanu przez trawiące krowy może się przyczynić do ograniczenia wpływu tego gazu cieplarnianego na klimat - ogłoszono podczas dorocznego zjazdu American Society of Animal Science w Calgary (Kanada).
Metan przyczynia się do wytworzenia efektu cieplarnianego w znacznie większym stopniu niż taka sama ilość dwutlenku węgla. Rolnictwo jest największym źródłem spowodowanego przez człowieka zanieczyszczenia metanem na świecie, co w dużej części wynika z wydalania gazów przez trawiące bydło - około miliarda zwierząt hodowanych na całym świecie. Metan powstaje jako produkt uboczny fermentacji pokarmu roślinnego w żwaczu, początkowej części przewodu pokarmowego.
Podczas wstępnego badania przeprowadzonego na 10 krowach opracowana przez amerykański start-up ArkeaBio prototypowa szczepionka pozwoliła obniżyć emisję metanu o 12,9 proc. Kolejne badanie na 14 krowach rozpoczęło się w czerwcu tego roku i nadal trwa, zaś wczesne wyniki sugerują, że obniżenie emisji metanu może się utrzymać co najmniej przez trzy miesiące.
Przedstawiciele ArkeaBio planują wprowadzenie na rynek w ciągu 3 lat szczepionki, która stymuluje układ odpornościowy przeżuwacza do wytwarzania obecnych w ślinie przeciwciał oddziaływujących na bakterie zamieszkujące układ pokarmowy. Szczepionka powinna zmniejszać emisję metanu o 15-20 proc i być skuteczna przez 3 do 6 miesięcy.
Emisję metanu można także zmniejszyć, zmieniając dietę krowy dodatkami paszowymi, które hamują rozwój bakterii produkujących metan. Jednak takie dodatki są przydatne tylko dla rolników, którzy aktywnie karmią swoje bydło, a nie pozwalają im wypasać się na pastwisku.(PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.