Uczelnie i instytucje

MNiSW: od 1 października nowe świadectwa ukończenia studiów podyplomowych

 27.06.2024. PAP/Albert Zawada
27.06.2024. PAP/Albert Zawada

Minister nauki podpisał nowelizację rozporządzenia, która rozszerza liczbę informacji na dokumentach poświadczających przebieg lub ukończenie studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego. Nowe przepisy wejdą w życie 1 października br. - poinformował w poniedziałek resort nauki.

Zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym i nauce, podmiot prowadzący studia podyplomowe oraz kształcenie specjalistyczne samodzielnie ustala wzory świadectw ukończenia takich studiów.

Nowe przepisy wprowadzają zmiany dotyczące tych dokumentów. Teraz świadectwa będą musiały zawierać więcej informacji, np. datę rozpoczęcia i zakończenia studiów podyplomowych, liczbę godzin zajęć online oraz liczbę punktów ECTS przypisanych do tych zajęć, informacje o miejscu odbywania praktyk zawodowych (jeśli miały miejsce), informacje o przygotowaniu do wykonywania zawodu lub uzyskaniu uprawnień zawodowych.

Dla osób przygotowujących się do wykonywania zawodu nauczyciela dokumenty będę musiały zawierać potwierdzenie, że ukończone studia przygotowywały do zawodu nauczyciela, wraz ze wskazaniem przedmiotu lub rodzaju zajęć, które mogą prowadzić.

Poza tym świadectwa będą zawierały liczbę godzin praktyk zawodowych.

Wprowadzono też możliwość umieszczania nadrukowanej informacji zamiast pieczątki osoby podpisującej świadectwo, co ma ułatwić ich wydawanie.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zmiany te mają na celu poprawę jakości kształcenia, umożliwią lepszą ocenę przebiegu studiów oraz zapewnią absolwentom bardziej szczegółowe świadectwa, które mogą być ważne dla pracodawców lub organów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.(PAP)

agt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Konkurs Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki dla badaczy „epokowej zmiany”

  • 11.09.2024. Profesor Bogumiła Kaniewska. PAP/Rafał Guz

    Przewodnicząca KRASP: pracujemy z resortem nauki nad rozwiązaniem problemu wiz studenckich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera