NASA: astronauci statku Starliner mogą wrócić na Ziemię w lutym 2025 r.

 05.06.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
05.06.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Para astronautów, która przebyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w czerwcu statkiem firmy Boeing Starliner, może wrócić na pokładzie SpaceX Crew Dragon w lutym 2025 r. – podał w środę Reuters, cytując oświadczenie NASA.

Amerykańska agencja kosmiczna poinformowała, że termin ten będzie wiążący, jeśli powrót statkiem Starliner na Ziemię będzie niósł niebezpieczeństwo dla astronautów.

Barry "Butch" Wilmore - dowódca misji - i Sunita "Suni" Williams dotarli do stacji kosmicznej 6 czerwca. Podczas ich lotu na ISS doszło do wycieku helu, a awarii uległo pięć z 28 silników. Tuż przed dokowaniem kapsuły astronautom udało się uruchomić dwa z nich. Amerykanie mieli przybywać na stacji przez siedem dni.

Przed lotem NASA informowała, że Starliner może pozostać zadokowany do ISS maksymalnie przez 45 dni. Para amerykańskich astronautów przebywa obecnie na stacji już 62 dni.

Lot Butcha i Suni jest pierwszym lotem testowym Boeinga z załogą na pokładzie. Był on dwukrotnie odwoływany. SpaceX przewozi astronautów od 2020 r.(PAP)

mzb/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ochrona zaledwie 0,7 proc. powierzchni lądów pomogłaby ocalić jedną trzecią zagrożonych gatunków

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: więcej zachorowań i jeszcze więcej zgonów z powodu cholery, choć skuteczne leczenie jest dostępne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera