Brazylia/ Wycinka puszczy amazońskiej przyspieszyła po raz pierwszy od 15 miesięcy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W lipcu wylesionych zostało 666 kilometrów kwadratowych w brazylijskiej Amazonii, o 33 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika ze wstępnych szacunków ogłoszonych w środę przez ministerstwo środowiska Brazylii. To pierwszy wzrost od 15 miesięcy.

Tempo wylesiania Amazonii spadało pod rządami prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy i mimo wzrostu w lipcu wciąż jest o wiele niższe niż za prezydentury jego poprzednika, Jaira Bolsonaro – podkreśliła agencja Reutera.

Lula zapowiedział, że skończy z nielegalną wycinką lasów deszczowych do 2030 roku. Wylesianie wiązane jest z rozszerzaniem upraw i nielegalnym górnictwem.

Ogółem w ciągu ostatnich 12 miesięcy tempo wycinki największych lasów deszczowych świata spadło o 45,7 proc. Od sierpnia 2022 r. do lipca 2023 r. zniszczonych zostało 7952 km kw. puszczy amazońskiej, a od sierpnia 2023 r. do lipca 2024 r. – tylko 4315 km kw.

"W ciągu ostatniego roku spadek był bardzo znaczący" – podkreślił na konferencji prasowej sekretarz ministerstwa środowiska Joao Paulo Capobianco.

W lipcu 2022 roku, ostatnim roku prezydentury Bolsonaro, tempo wylesiania puszczy amazońskiej było ponad dwa razy wyższe niż w lipcu br. – wynika z danych brazylijskiego instytutu badań kosmicznych INPE. (PAP)

wia/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ochrona zaledwie 0,7 proc. powierzchni lądów pomogłaby ocalić jedną trzecią zagrożonych gatunków

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: więcej zachorowań i jeszcze więcej zgonów z powodu cholery, choć skuteczne leczenie jest dostępne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera