Lipiec na Antarktydzie był najcieplejszy od 43 lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Średnia temperatura w lipcu na Antarktydzie była o 3,1 st. C wyższa od norm sezonowych – podał we wtorek British Antarctic Survey, brytyjski instytut specjalizujący się w badaniu regionów polarnych, cytowany przez AFP. Oznacza to najcieplejszy lipiec od 1981 r.

British Antarctic Survey zbiera dane dotyczące temperatury na kontynencie od 1979 r.

Według danych opublikowanych przez Uniwersytet Maine, średnia dzienna temperatura na Antarktydzie wahała się od minus 34,68 st. C, która została odnotowana 15 lipca, do minus 28,12 st. C 31 lipca. Jak podano, z kolei 7 sierpnia na kontynencie południowym było minus 26,6 st. C, co oznacza, że w bieżącym miesiącu możemy spodziewać się kolejnego rekordu.

Naukowcy stwierdzili, że na ograniczonych obszarach obejmujących Ziemię Królowej Maud i część Morza Weddella miesięczne różnice temperatur osiągały nawet 9-10 st. C.

"To niezwykle długo utrzymujące się upały na Antarktydzie, jak na panującą tam obecnie zimę" – powiedział AFP Thomas Caton Harrison, ekspert British Antarctic Survey. Zaznaczył, że podczas antarktycznych zim zdarzają się anomalie temperaturowe, ale ten epizod jest nietypowy pod względem czasu trwania.

Według naukowców na kontynent, który jest najzimniejszym miejscem na Ziemi, ma wpływ globalne ocieplenie. W badaniu opublikowanym w czerwcu w czasopiśmie "Nature Geoscience" (https://www.nature.com/articles/s41612-024-00700-7) oszacowali, że nowy „punkt krytyczny” może być bliski przekroczenia, co oznacza, że Antarktyda zmierza w kierunku „niekontrolowanego topnienia” czap lodowych.

Przyczyną tego są coraz cieplejsze wody oceanicznej. Podniesienie poziomu mórz, które jest skutkiem przyspieszenia topnienia lodowców względem tworzenia się nowego lodu na kontynencie, zagraża ludziom zamieszkującym strefy przybrzeżne na całym świecie.(PAP)

mzb/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera