Pierwszy przypadek zakażenia nową odmianą małpiej ospy poza Afryką

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

W regionie obejmującym Sztokholm potwierdzono w czwartek pierwszy poza kontynentem afrykańskim przypadek nowej, bardziej zaraźliwej odmiany małpiej ospy (mpox). Według szwedzkich władz pacjentem jest osoba przebywająca wcześniej w regionie, gdzie występuje ognisko choroby.

Nowa odmiana wirusa mpox, uważana za bardziej zaraźliwą i śmiercionośną rozprzestrzenia się obecnie w Demokratycznej Republice Konga i innych państwach zachodniej Afryki.

W Szwecji od 2022 roku odnotowano 300 przypadków innej, mniej groźnej odmiany małpiej ospy.

Minister ds. socjalnych Szwecji Jakob Forssmed poinformował w czwartek, że przed wakacjami rząd zlecił Urzędowi Zdrowia Publicznego zapewnienie szczepionek i leków przeciwko wirusowi małpiej ospy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w środę, że ogniska małpiej ospy w Kongo i innych państwach Afryki wprowadzają "stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym". Obecnie ogniska występują w kilkunastu państwach, chorują zarówno dorośli, jak i dzieci, zmarło ponad 500 osób.

Małpia ospa jest odzwierzęcą chorobą zakaźną powodowaną przez wirusa, który przenoszony jest przez bliski kontakt. Infekcja powoduje objawy podobne do grypy, jak gorączka, bóle głowy i mięśni; ponadto na ciele pojawiają się wypełnione ropą zmiany, co sprawia, że małpią ospę trudno odróżnić od ospy wietrznej.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ fit/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera