Międzynarodowa Unia Astronomiczna apeluje o ustanowienie czasu księżycowego

Adobe Stock
Adobe Stock

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zaapelowała w czwartek podczas konferencji w Kapsztadzie w RPA o ustanowienie standardowego czasu księżycowego, który będzie używany np. na statkach kosmicznych – podało AP. Czas na ziemskim satelicie płynie o ok. 58,7 mikrosekundy szybciej każdego dnia niż na Ziemi.

IAU przedstawiła rezolucję, w której apeluje do organizacji z całego świata o współpracę przy ustanowieniu tzw. Skoordynowanego Czasu Księżycowego (ang. Coordinated Lunar Time, CLT), gdzie jeden dzień trwa 29,5 dnia ziemskiego. Jednym z argumentów jest coraz większa liczba państwowych, jak i prywatnych misji księżycowych, a ustanowienie jednego zegara pomoże precyzyjnie synchronizować nawigację lotów oraz harmonogram działań na samym Księżycu.

Obecnie misje przebiegają według czasu kraju, który obsługuje statek kosmiczny. Mają one własne zegary nazywane oscylatorami.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) astronauci korzystają z czasu ziemskiego. Stacja, która orbituje ok. 322 km nad powierzchnią Ziemi, porusza się z dużą prędkością, okrążając planetę 16 razy dziennie, co daje efekt względności czasu.

Ustanowienie czasu księżycowego jest o tyle trudne, że na równiku Księżyca przez ok. 14 dni utrzymuje się światło słoneczne, po czym następuje kolejne 14 dni ciemności. Istnieją też inne okresowe odchylenia, które mogą doprowadzić do większych rozbieżności między czasem na Księżycu i ziemskim zegarem.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zwróciła się z apelem o stworzenie zegara księżycowego już w 2023 r. Na początku 2024 r. Biały Dom polecił NASA przedstawienie do końca roku ogólnej idei opracowania czasu dla Księżyca, a do końca 2026 r. - ostatecznego planu.(PAP)

mzb/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ W Stalowej Woli odbędzie się hackathlon NASA

  • Na zdjęciu Jeffrey A. Hoffman. EPA/LASZLO BELICZAY 17.01.2006

    Kraków/ Astronauta Jeffrey Hoffman gościem sobotniego wydarzenia na UJ

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera