Olbrzymie skamieniałości nasion z Borneo

Borneo, Adobe Stock
Borneo, Adobe Stock

Skamieniałości prehistorycznych nasion rośliny strączkowej wielkości limonek odkryto na Borneo. Odkrycie ogłoszono na łamach "International Journal of Plant Sciences".

Skamieniałości odkryte na Borneo należą do wymarłej rośliny strączkowej, spokrewnionej z kasztanowcem australijskim. Zdaniem naukowców z międzynarodowego zespołu można je zaliczyć do największych znanych skamieniałości prehistorycznych nasion.

Okazy datowano na 34-40 mln lat. Pokrewieństwo z kasztanowcem australijskim sugeruje, że jego przodkowie migrowali do Australii z Azji, gdy Australia, po oderwaniu się od Antarktydy, zbliżyła się do kontynentu azjatyckiego.

To odkrycie po raz pierwszy dokumentuje na przykładzie roślinnych makroskamieniałości migrację roślin z Azji do Australii w czasie tektonicznej kolizji dwóch kontynentów.

"Skamieniałości sugerują, że dawni przodkowie kasztanowca australijskiego migrowali do Australazji z południowo-wschodniej Azji podczas kolizji tektonicznej, a następnie wymarli na terenie Azji" - opisuje Edward Spagnuolo z Penn State University (USA).

Jak podkreśla, badania paleontologiczne w Indonezji są niezwykle utrudnione ze względu na klimat. Deszcze tropikalne i bujna roślinność, a także rolnictwo niszczą powierzchnię skał. Niewiele jest miejsc, gdzie można pozyskiwać skamieniałości. (PAP)

krx/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ograniczenie siedzenia najlepszym lekarstwem na ból pleców

  • Adobe Stock

    Badanie kału może uprościć diagnostykę endometriozy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera